Salatalık Suyunun Faydaları?

06.07.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Salatalık, yüzde 96 oranında su içeriyor. hem sıvı deposu olması hem de mineral zengini bir besin olması ile vücudu besliyor ve temizliyor.

Salatalık Suyunun Faydaları?

Salatalarımızın vazgeçilmezlerinden olan salatalık, yüzde 96 oranında su içeriyor. hem sıvı deposu olması hem de mineral zengini bir besin olması ile vücudu besliyor ve temizliyor.

Salatalık her ne kadar toplumda sadece bol sulu bir sebze olması ile öne çıksa da içerisinde bundan çok daha fazlasını barındırıyor. Detoks sularından cilt bakım malzemelerine birçok alanda kullanılan salatalık, içerdiği C, B1 VE K vitaminlerinin yanı sıra, flavonoid, potasyum, biyotin ve manganez gibi maddeleri ile vücuda birçok fayda sağlıyor. 

Günlük yaşantımızda hazır içecekler her ne kadar büyük bir yer kaplasa da son yıllarda giderek artan bilinçli, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları sayesinde salatalık suyu gibi katkı maddesiz, faydalı içecekler her geçen gün daha da önem kazanıyor. Özellikle salatalık gibi düşük kalorili ve yüksek su oranına sahip sebzeler kilo vermek isteyenler için de ideal bir içecek.

Vücutta detoks etkisi yarattığı bilinen salatalık suyu düzenli tüketildiğinde ödemlerin atılmasına da yardımcı oluyor. İçerdiği besin değeriyle uzun süre acıkmayı engelleyen salatalık suyunun yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırdığı da biliniyor. 

1.Susuzluğu Giderir:

Salatalığın %95’i sudan oluşmaktadır ve böylece vücuda su tedarik etmekte, toksinleri ortadan kaldırmaktadır. Salatalıkta vücudun bir günde ihtiyaç duyacağı tüm vitaminler bulunmaktadır.

2.Cilt ve Saç Bakımı İçin Salatalık Suyu:

Göz altlarımız şiştiği ve morardığı zaman üzerine salatalık koymamızın temel sebebi, onun hem cilt hem de saçlar için çok faydalı olması. Ayrıca içeriğinde bulunan kükürt sayesinde saç uzamasını da daha hızlı hale getirmektedir.

3.Kanserle Savaşır:

Salatalıkta bulunan lignan adlı bileşenler, pek çok kanser tipinin riskinin ciddi anlamda düşmesini sağlamaktadırlar.

4.Ev Bakımı:

Salatalık suyu cam ve aynaların buğu yapmasına engel olmaktadır. Tek yapmanız gereken bir dilimi cama sürmek.

5.Ağız Kokusuna İyi Gelir:

Bir dilim salatalık alın ve dilinizin üstüne koyduktan sonra 30 saniye boyunca damağınıza dilinizle bastırın. İçeriğindeki kimyasallar ağzınızdaki mikroorganizmalar ile savaşarak kötü kokuyu yok edecektir.

6.Akşamdan Kalmalığa İyi Gelir:

Akşamdan kalmaysanız veya baş ağrınız sık sık oluyorsa, içtikten sonra yatmadan önce biraz salatalık yiyin. Salatalıkta yeterince şeker, B vitaminleri ve elektrolitler bulunduğu için baş ağrısının şiddetinin azalmasına yardımcı olacaktır.

7.Kilo Vermeye ve Sindirime Yardımcı Olur:

Düşük kalorili ve bol sulu olmasından dolayı salatalık kilo vermek isteyenler için mükemmel bir besindir. Ayrıca bu su miktarı ve bol lifli olması sayesinde sisteminizden toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve sindirimi iyileştirir. Salatalığın düzenli tüketimi kronik kabızlığa da iyi gelir.

8.Polijenik Bozukluğu Tedavi Eder, Steroid Alkolü Azaltır ve Yaşam İşaretlerini Kontrol Eder:

Salatalık suyu şeker hastalarına iyi gelen hipoglisemik bileşenlerin salgılanmasını kolaylaştırır. Ayrıca uzmanlar onun içeriğindeki sterollerin steroid alkol düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu da belirtiyorlar. Salatalıkta bol miktarda bulunan potasyum ve lifler yaşamınızı daha kaliteli bir şekilde sürdürmenize de yardımcı olurlar.

9.Eklem Ağrılarına Doğal Çözüm:

Salatalık mükemmel bir silikon dioksit kaynağıdır ve eklemler ile bağ dokuların gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca A, B1, B6, C, D ve K vitaminlerine, folik asite, kalsiyuma ve magnezyuma da sahiptir ve asitlik düzeylerini düşürerek artrit ağrısının azalmasını sağlar.

10.Asidite:

Salatalık suyunda bulunan minerallerin alkali olması, kanınızın pH’ını düzenler ve bu sayede asitlilik durumunu nötr hale getirmenize yardımcı olur. Bu yiyecek, gastrit ve on iki bağırsakta meydana gelen ülserin tedavisinde de önerilmektedir.

11.Kan Basıncı:

Tıpkı kereviz gibi bu renksiz içecek de, içinde bulunan mineraller ve sodyum izleri nedeniyle kan basıncınızı düzenlemenize yardımcı olabilir.

12.Bağ Dokular:

Salatalık suyu, kemikler, kaslar, kıkırdaklar, bağlar ve tendonlar gibi vücudunuzda bulunan bağ dokuların doğru şekilde oluşmasına yardımcı olur ve vücut için mükemmel bir silika kaynağıdır.

13.Soğutucu Etkiye Sahiptir:

Kuru ve sıcak havalarda, kereviz suyu ile karıştırılmış bir bardak salatalık suyunu içmeniz, vücut ısınızı normale döndürmenize yardımcı olur.

14. İdrar Söktürücü:

Salatalık suyu, idrar yoluyla atık maddeleri vücudunuzdan uzaklaştırır. Ayrıca böbrek taşlarının çözünmesine de yardımcı olur.

15.Ateş:

Salatalık suyu, vücut sıcaklığını düzenleyen birtakım özelliklere sahiptir ve ateşiniz olduğunda vücut sıcaklığınızı düşürmek için kullanabileceğiniz bir içeceğe dönüşür.

16.İltihap:

Bu içecek, eklemlerde iltihaplanmaya neden olan ürik asitle mücadele ediyorsanız sizin için mükemmel bir ilaçtır. Günlük olarak tükettiğiniz zaman, eklemleri iltihaptan temizlemenize yardımcı olur.

Böylece ürik asitten kurtulduğunuz için ağrılarınız da azalır. Aynı zamanda artrit, astım ve gut gibi diğer hastalıkların tedavisine de yardımcı olur.

17.Saçların Uzaması İçin:

Salatalıkta bulunan silikon ve kükürt, özellikle saç tellerinizin daha hızlı uzamasını istiyorsanız bu konuda size yardımcı olabilir. Salatalık suyunu, havuç, marul veya ıspanak suyu ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

18.Cilt Sorunları:

Salatalıkta fazlaca bulunan C vitamini ve antioksidanlar, birçok güzellik kreminde bulunur ve egzama, sedef hastalığı, akne gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkili olarak kullanılır.

19.Sıvı Tutulması

Salatalık, vücuda gerekli olan elektrolitleri sağlar ve hücrelerin hidrasyonunu yeniler, böylece sıvı tutulmasını da azaltmış olur.

20.K Vitamini

Salatalık suyu, K vitamininin eksikliğinde ortaya çıkan burun kanaması, morarma ve diş eti kanaması gibi problemleri önler, bu olumsuz etkilerle savaşır.