Elma Suyunun Faydaları

28.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Kırmızı, yeşil veya sarı gibi farklı renklere sahip elma suyu, sağlık açısından birçok faydası bulunan içeceklerden biridir.

Elma Suyunun Faydaları

Elma suyu, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bazı bitki özleri içerir. Bunların en önemlileri manganez, malik asit ve polifenollerdir..

Lezzetli tadı ve güzel kokusuyla dünya çapında popüler bir içecek olan elma suyu, kanser ve iltihap önleyici etkileri olan polifenoller ve flavonoidler içerir. Bununla birlikte, kalp sağlığını destekleyebilir, astım semptomlarını hafifletebilir, kilo vermeye yardımcı olabilir ve bazı kanser türlerinin oluşma riskini en aza indirebilir.

200’den fazla türü olan bu meyveden elde edilen ev yapımı elma suyu, antioksidanlar ve antienflamatuvar besleyicilerle doludur. Elma suyu, çok çeşitli bu besleyici özellikleri ile birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olabilir. İçerisinde bulunan B3 vitamini (niasin), bağışıklık sistemini desteklemesinin yanı sıra kolesterolü de dengeleyebilir.

Elma suyu içmenin araştırmalarla kanıtlanmış en önemli avantajları şunlardır:

1. Cildinizi Gençleştirir:

Yüksek C vitamini içeriği sayesinde, elma suyu, cildinizi onarır ve gençleştirir.

Ayrıca, hücrelerin gerektiği gibi çalışmasını sağlayan bir antioksidan olan E vitamini de içermektedir.

Sonuç olarak, doğal elma suyu cildinize sıkılaştırıcı bir etki yaşatır. Bu da size sağlıklı ve sıkı bir cilt kazandırır.

2. Kalbinize Özen Gösterir:

Elma suyu kalbinizi güçlü tutar. Elmada bulunan bileşenlerden biri olan histidin, hipotensör olarak hareket eder. Bu da, kan basıncınızı kontrol altına almanızı sağlar.

Dolaylı olarak, elma suyu, karaciğerinizde kolesterolün birikmesini önler. Bu özellik, kolesterolün daha sonra kan dolaşımına girmesine engel olur ve kalp damar sağlığınızı korur.

3. Kaslarınızı Güçlendirir:

Sadece bir elma, günlük ihtiyacınız olan potasyumu size verir. Potasyum, kaslarınızın ve sinirlerinizin normal şekilde çalışması için gerekli olan temel bileşenlerden biridir.

Benzer şekilde, elma suyu, kas kütlesi oluşumunu da teşvik eder.

Aynı zamanda karbonhidratların enerjiye dönüşmesini sağlar.

4. Eklem Ağrılarını Önler:

Elma suyunu düzenli olarak içerseniz, kas ağrılarını hafiflemeye başlar. Bunu yüksek antioksidan içeriği sayesinde gerçekleştirir. Elma suyundan alacağınız antioksidanlar toksinlerin eklemlerinizde birikmesine engel olur.

Aynı zamanda, elma suyunda bulunan potasyum, kemik yoğunluğunu arttırır. Bu nedenle, bu meyve suyu, artrit ve romatizması olan bireyler ya da yaşlı yetişkinler için idealdir.

5. Hemoroidleri Önler:

Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalındığı takdirde, elma suyunda bulunan K vitamini miktarı, kanın olması gerektiği gibi pıhtılaşmasını sağlamak için mükemmeldir.

6. Kilonuzu Azaltır:

Kilo vermek için yapılacak en iyi şeylerden biri de yeşil elma ile elma suyu hazırlamaktır. Sonuçta, bu meyve suyu sadece 80 kaloridir ve yüksek lif içeriğine sahiptir; bir süre için açlık hissinin önüne geçebilir.

7. Zihninizi Canlandırır:

bitkinliği, zihinsel ve fiziksel yorgunluğu ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, bu içecek, B12 vitamini içerir. Elma suyundan elde edebileceğiniz B12 miktarı, uykusuzluk ve sinirsel rahatsızlıklarla savaşmak için mükemmeldir.

8. Solunum Hastalıkları İle Savaşır:

Astım probleminiz varsa, öksürüyorsanız ya da başka bir solunum hastalığınız varsa, elma suyunu deneyin.

İçeriğine bulunan yüksek miktardaki C vitamini sayesinde, akciğerlerinizi rahatlatır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için, elma suyunuza ideal miktarda bal eklemenizi de öneririz.

Ayrıca, elma suyunun şifa verici özelliklere sahip olduğunu da unutmamak gerekir. Öksürüğü iyileştirmekle birlikte hem boğazınızı hem de solunum yollarınızı rahatlatır.