Maydanozun Faydaları?

09.07.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Maydanoz Apiaceae ailesine ait yeşil yapraklı bir bitkidir. Ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilir.

Maydanozun Faydaları?

Salatalara eklenerek, yemeklerin üzerine süs olarak veya içecekler içerisinde tüketilebilir. Ayrıca yemeklerin yanında garnitür olarak da kullanılabilir. 

Maydanoz yapısında antioksidan flavonoidler ve fenolik bileşiklerin yanı sıra yüksek seviyelerde C vitamini, K vitamini barındırır. A vitamini de dahil olmak üzere çeşitli faydalı aktif bileşenler içerir. Bu yapraklı bitki, amino asitler ve en önemli B vitaminlerinden biri olan folik asit bakımından da çok zengindir. 

Yapısında bulunan zengin A ve C vitamini içeriğiyle maydanoz, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Bu doğal antioksidanlar enfeksiyonların önüne geçilmesine destek olur. Ayrıca C vitamini bağışıklık sisteminin aktif olarak etkilendiği bağırsak floramızın korunmasına da yardımcı olur.

Maydanoz yüksek K vitamini içeriğiyle kemik yoğunluğunu korumak için önemli bir kaynaktır. İçerisindeki C vitamini kemiklerin etrafında destek olmak için gerekli kolajenin sentezlenmesine katkıda bulunur.

İçerisinde bulunan folik asitler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruması maydanozun faydaları arasındadır.

Maydanozda bulunan üç karotenoid olan beta karoten, lutein ve zeaksantin gözleri korumaya ve sağlıklı görüş sağlamaya destek olur. Karotenoidler, güçlü antioksidan özelliklere sahip bitki pigmentleridir. Lutein ve zeaksantin yaşa bağlı makula dejenerasyonun önlenmesinde rol oynar.  

Daha hızlı ve sağlıklı kilo verebilmek için diyete eklenmesi fayda sağlar. Kalori açısından düşük ancak besin değeri yüksek olan maydanoz metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki ödemin atılmasını sağlayarak böbreklerin temizlenmesine de katkıda bulunur. 

Maydanoz yapraklarının bitkiye lezzetini ve kokusunu veren doğal aromatik yağlar içermesi sayesinde nefesi ferahlatması maydanoz yemenin faydalarından biridir.

Maydanozun Faydaları:

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor:

Maydanoz denilince akla ilk olarak bağışıklık sistemi geliyor. İçeriğindeki A, C, K vitaminleri ilefolat bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, A vitamini aynı zamanda lenfosit ve beyaz kan hücreleri üzerinde doğrudan etkili oluyor.

2. Vücuttaki Ödemi Atıyor:

Sağlıklı bir vücut, sıvıyı muhafaza ediyor. Ancak ödem gibi sıvı birikmesi sonucunda vücut şişiyor. Ödem sorununuz varsa birkaç çay kaşığı maydanoz suyu bile rahatlamanızı sağlıyor. 1 bardak kaynar suya maydanoz saplarını ekleyin. Maydanoz suyu toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacak.

3. Kalp Hastalıklarından Ve Kanserden Koruyor:

A vitamininin öncül maddesi beta karoten ve C vitamini içeriğinden dolayı antioksidan özelliğe sahipolan maydanozserbest radikallerin oluşumunu engelliyor. Maydanoz aynı zamanda kalp sağlığı ve kansere karşı da koruyucu etki gösteriyor. Folik asit içeriği sayesinde kalp dostu olarak nitelendiriliyor, çünkü kalp krizi riskini artıran homosisteinmiktarının azalmasında yardımcı oluyor. Diüretik etkisi sayesinde tansiyon düşürücü etkisi bulunuyor. Glutatyontransferaz enzimini aktive ederek, oksitlenmiş moleküllerle savaşarak kansere karşı koruyucu fonksiyon üstleniyor. Ayrıca içerindeki K vitamini ve demir bakımından zengin olan maydanoz, vücuttan toksinlerin atılması sağlıyor ve kanı temizliyor. Karaciğeri zehirli maddelerden temizlemek için de yardımcı oluyor.

4. Kan Şekerini Düşürüyor:

Araştırmalara göre, maydanozun diyabeti olan hastalarda kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olduğu kanıtlandı. Ancak araştırmalar sürüyor

5. İdrar Söktürüyor:

Maydanozun içeriğindeki flavonglikozidinden dolayı idrar söktürücü etkisi bulunuyor. Bu sayede maydanoz, böbrek taşı, safra kesesi ve enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı oluyor.

6. Diş Ve Diş Eti Hastalıklarını Önlüyor:

Diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu görev görüyor. Ağız kokusunun giderilmesinde de etkili oluyor.

7. Mide Bulantısını Dindiriyor:

Maydanoz ciddi bir hastalığın nedeni olmadığı takdirde mide bulantısına iyi geliyor.Yaprakları ve sapı antiseptik olan maydanozun gaz giderici etkisi de mevcut.

8. Artritin Kontrolünü Sağlıyor:

Maydanozun beta karoten ve C vitamini içeriği sayesinde anti-inflamatuar özelliği bulunuyor. Böylelikle artrit kontrolünde önemi fayda sağlıyor

9. Retina Sağlığı İçin De Önemli:

Maydanoz içeriğindeki beta karotensayesinde ileri yaştaki kişilerde retina sağlığını koruyor.A vitaminin iyi kaynağı olan maydanoz göz sağlığını koruyucu etki gösteriyor.

10. Antibakteriyel Özelliğe Sahip:

Klorofil içeren maydanozantibakteriyel özelliğe de sahip. Bu sayede ağız kokusunun önlenmesinde yardımcı besindir.

Aşırıya kaçmayın!

Maydanozu tüketmenin de bir sınırı olmalı. Çünkü fazla tüketildiğinde sağlık problemleri görülebiliyor. 10 sap maydanoz C vitamini ihtiyacının yarısını karşılıyor. 60 ml'den fazla maydanoz suyu içmemeye dikkat edin.

  • Hamilelik ve emzirme döneminde maydanozun aşırı tüketiminden kaçının. Fazla tüketim, hamilelik döneminde kasılmaları artıracağı gibi riskli olabiliyor.Emzirme döneminde de diüretik etkisi nedeniyle süt salgısının azalmasına yol açabiliyor.
  • Ciltte döküntüye ve cildin güneşe ekstra hassas hale gelmesine yol açabiliyor.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, dikkatli olun. Çünkü içeriğindeki K vitamini ile ilaç etkileşiyor. Kanın pıhtılaşmasında rol oynayan K vitamini bazı ilaçların etkisini azaltıyor.
  • Kan basıncını yükseltebildiği için hipertansiyon hastası iseniz maydanoz tüketimini sınırlandırmanız önemli.
  • Maydanoz suyu detoks programlarında yer alsa da dikkatli olun. Zayıflamak uğruna bilinçsizce aşırı miktarda tüketilen maydanoz suyu diüretik etkisi nedeniyle vücuttan atılan sıvı yüzünden zayıflama sağlanmış gibi göstererek tartıda yanılgılara neden olabiliyor. Kilo kaybı yağ ağırlığından olmadığı sürece doğru zayıflama söz konusu olmuyor.