Portakal Suyunun Faydaları

25.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

İyi bir C vitamini ve folik asit kaynağı olan portakal suyu, çoğu kişinin en çok tercih ettiği sabah içeceklerinden biridir.

Portakal Suyunun Faydaları

Portakal suyu bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığa karşı iyi gelir. Ayrıca portakal suyunun 100 gramında 60 kalori bulunmaktadır. 1 su bardağı (200 gr) portakal suyu 120 kaloridir. Portakal suyunun 100 gramı 14.64 gram karbonhidrat, 0.4 gram protein, 0.17 gram yağ, 0.11 gram lif içermektedir.

Tüm dünyada yaygın olarak tüketilen meyve sularından biri olan portakal suyu güne başlamanın en basit ve besleyici yollarından. Araştırmalara göre her gün portakal suyu içmek sağlığa sayısız fayda sağlıyor.

portakal suyunun faydaları

Portakal, kış aylarında bağışıklıgı güçlendiren besinlerin başında geliyor. E tabii bu dönemde bir de hepimizin kendince korunmaya çalıştığı koronavirüs var. Virüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmasa da; sağlıklı ve dengeli beslenmenin, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışııklık sistemini güçlendirdiğini biliyoruz. Portakal, yalnızca C vitamini açısından değil aynı zamanda potasyum, B vitamini, magnezyum ve kalsiyum içermektedir.

Portakal lif, şeker ve organik asit bakımından da oldukça zengin bir meyve. Ancak dikkat etmemiz gereken iki önemli detay var. Birincisi, portakalı sıktıktan hemen sonra tüketmek gerekiyor, bekleyen portakal suyu vitamin ve besin değerlerini kaybeder. İkincisi, portakal yüksek oranda şeker içeren bir meyvedir ve fazla içersek kan şekerimizi hızla yükseltir. 

Ayrıca, bazı portakal suları, optimal sağlık için minimumda tutmanız gereken ilave şekerler içerir. Kaliteli portakal suyu ölçülü tüketildiğinde sağlıklı bir seçim olsa da, daha sık bütün meyveyi seçmek akıllıca bir seçimdir.

Kahvaltıdan önce tüketilen bir bardak portakal suyu gün boyu yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıkların yaşanmasını azaltır. Aynı zamanda folik asit içerdiğinden beyin sağlığına da olumlu katkılar sağlar.

Turuncu meyve çeşitleri içerisinde yer alan portakal, özellikle portakal suyu üzerinden çok fazla tüketilmektedir. Tabii burada merak edilen konu portakal suyunun sunduğu farklı faydalardır. Portakal suyunun faydaları aşağıda listelenmiştir;

Portakal Suyunun Faydaları?

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir:

Araştırmalar portakal suyunun zengin bir C vitamini kaynağı olduğunu söylemektedir. Tek bir porsiyon portakal suyu vücudun C vitamini ihtiyacının %200’ünden fazlasını karşılıyor. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, vücutta güçlü bir antioksidan görevi görür.

2. Vücudunuzu Detoksifiye Edebilir:

Portakal suyu, vücudu oksidatif hasara ve çeşitli hastalıklara karşı korumaya yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlar açısından zengindir. Bu besinlerden bazıları C vitamini, karotenoidler, hesperidin, beta-karoten, folat ve narirutin gibi flavonoidleri içerir.

3. Antikanser Potansiyeli Olabilir:

Portakal suyu antioksidan görevi gören C vitamini açısından zengindir ve antioksidanların en önemli işlevlerinden biri kanseri önlemektir.

4. Anemiyi Önleyebilir:

Araştırmalar portakal suyunun zengin bir diyet folat kaynağı olduğu sonucuna varmıştır. Folat a, elemanı arasında B kompleks teknik olduğunu, B9 vitamini. Bu önemli vitamin, hamilelik ve emzirme döneminde de çok önemli olan DNA’nın oluşturulması ve yeni hücrelerin büyümesi için gereklidir.

5. Enflamasyonu Azaltabilir:

Narenciye genellikle potansiyel anti-inflamatuar ajanlar olarak kabul edilir ve portakal suyu da bir istisna değildir. Yüksek şekerli ve yüksek yağlı yemekler vücudun çeşitli bölgelerinde iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da artan insülin direncinin gelişmesine yol açabilir. Bu, tip 2 diyabet ve aterosklerozun altında yatan başlıca nedenlerden biridir.

6. Kan Basıncını Düşürebilir:

Araştırmalar portakal suyundaki hesperidin’in bir antioksidan görevi gördüğünü ve vücudu yalnızca hastalıklara ve kansere karşı korumakla kalmayıp aynı zamanda aktivite ve kan damarlarının işleyişine katkı sağladığını göstermiştir. 

7. Kolesterol Düzeyini Dengeleyebilir:

Yüksek LDL “kötü” ve düşük HDL “iyi” kolesterol, kardiyovasküler hastalığa yol açabilecek tehlikeli risk faktörlerinden biridir, bu nedenle vücudunuzdaki sağlıklı bir kolesterol seviyesi dengesine ulaşmak riski azaltmaya yardımcı olabilir.

Portakal suyunun vücuttaki “iyi” kolesterol miktarını artırırken “kötü” kolesterolü azalttığı gösterilmiştir. Portakal suyunun bu etkisi, kalp krizi, ateroskleroz ve felç olasılığının azaldığı anlamına gelir. istemini arttırdığını ve bu nedenle soğuk algınlığına yakalanma riskini azalttığını söylemektedir.