Koyun Eti Neden Kokar?

08.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Çevre

Anadolu lezzetlerinin vazgeçilmezlerinden birisi de koyun etidir. Birçok yöresel ve özel yemeğin yapımında koyun eti kullanılır.

Koyun Eti Neden Kokar?

Koyun eti kokusunun nedenleri arasında aslında koyunun yediği yemlerle alakalıdır. Otlatılan koyun eti daha az kokar. Örneğin İç Anadolu bölgesinde yetiştirilen koyun ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen koyun aynı değildir. Bunun önüne geçilmez mi diye merak edenler içinse koyunlar meralarda ve otlaklarda yetişen hayvanlardır. Onlar sürekli yeşilliklerde gezerek ve buldukları her otu yiyerek beslenmektedirler. İşte bu farklı otlarla beslenmesi onların etlerinin kendine has bir kokusu olmasına neden olmaktadır.

Koyun eti, kırmızı etler arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Özellikle Türk mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Lokum gibi kıvamının yanında, herkes tarafından bilinen kendine has bir kokuya da sahiptir. Koyun eti lezzetli ve lokum gibi yumuşak olsa da bazılarımız tarafından kokusu nedeni ile tercih edilmez. Kırmızı etler içinde en yoğun ve ağır kokuya sahip olan et çeşitlerinden birisidir. Pişirildikten sonra tüm evi saran bu ağır koku, çoğu kişinin koyun eti tüketiminin önüne geçen bir durumdur.

Koyun eti neden kokar diye soranlar için bu koku köy yaşantısına ve köylerde olan kendine has kokulara alışkın olan insanlar için oldukça gereksiz bir sorudur. Köy hayatına alışkın olan insanlar için koyun etinin kokmadığı gerçeği vardır. Şehir hayatında doğup büyüyen insanlar için koyun eti koksa da, köy hayatını bilen ve sevenler insanlar için bu rahatsız edici bir koku değildir.

Koyun Etinin Kokusunun Giderilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Koyun eti kokusunu gidermek için eti pişirirken içine defne yaprağı, kereviz yaprağı koymak kokuyu giderebilir. Pişirirken içine havuç, soğan, sarımsak eklenmesi de kokuyu giderebilir.

Baharatlardan da nane kimyon kekik eklenmesi kokuyu yok etmesine yardımcı olacaktır. Koyun eti kokusunu giderecek en önemli yöntemlerden birisi de koyun etinin düdüklü tencerede pişirmek olacaktır.

Öncesinde marine edilirse koku nerdeyse tamamen ortadan kalkacaktır. Eti marine etmek ete güzel bir lezzet ve aroma verecektir.