Film İncelemesi: Thor

9.10.2019 / Sinema / Eğlence

Marvel karakterlerinden Thor, yıldırımları kontrol etme gücü ile biliniyor. Mjölnir’i kullanarak yıldırımları kontrol ediyor.

Film İncelemesi: Thor

Odin’in oğlu Asgard’lı Thor, çekilen her filmde kardeşi Loki ile karşı karşıya geliyor. Evrenin en azılı düşmanları ile savaşan thor, tüm bu kargaşa içerisinde kardeşi ile de uğraşmak zorundadır.

Marvel Sinematik Evreni’nde en güçlü karakterlerden bir tanesi olan Yıldırım Tanrısı Thor karakteri, aynı isimli Marvel Comics dergisinden esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştır.

Seri filmde thor karakterini ünlü oyuncu Chris Hemsworth canlandırıyor.

thor

Thor 1

Kenneth Branagh’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu Thor efsanesinin ilk filminde Marvel, oldukça başarılı bir iş çıkarmış durumda.

Odin oğlu Asgard’lı Thor, babası tarafından tahta layık görülmüştür. Fakat Thor’un kardeşi Loki bu durumu sindiremez ve kardeşine ihanet etmeye başlar. Kardeşinin ihanetlerinin farkında olmayan Thor ise, Buz Devlerine savaş açar. Savaşı babası Odin durdurur. Savaş sonrasında ise Thor cezalandırılır ve dünyaya gönderilir.

Dünya’da Jane Foster ile tanışan Thor, güçlerini kaybetmiş ve hatta Mjölnir’i bile kaldıramaz. Bu sırada Asgard’da ise olaylar karışır. Loki, Asgard’ın en büyük silahlarından bir tanesi olan Yok Edici’yi Thor’u öldürmesi için Dünya’ya gönderir. Dünya ise henüz Thor ve arkadaşlarına alışamamışken bir de Yok Edici ile tanışır. Thor ve Yok Edici’nin savaşı sonucunda Thor yeniden Asgard’a kabul edilir.

 

Thor 2: Karanlık Dünya

Alan Taylor’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu Thor efsanesinin ikinci filminde Thor, karanlık düşman Malekith ile karşı karşıya gelir.

Buz Devleri ile yaptığı savaş sonucunda Dünya’ya gönderilerek cezalandırılan ve sonradan tekrar Asgard’a kabul edilen Thor, Buz Devleri ile kardeşinin ittifakını öğrenmiş olur.

Serinin ikinci filminde Yıldırım Tanrısı Thor, Dark Elves güçlerini kullanan Malekith ile karşı karşıya getirir. Malekith, yıllar önce Kral Odin ile yaptığı savaşta yenik düşmüş ve evrenin karanlığında kaybolmuştur. Fakat Jane Foster’in yeni keşfi, Malekith’i uykusundan uyandırır. Malekith, Dünya’ya gelerek Jane Foster’in bulduğu karanlık gücü almak için savaş açar.

Hem Asgard’ı hem de Dünya’yı teklikeye sokan Malekith’i durdurma görevi Thor ve Dünya’lı dostları Eric ve ekibine kalmıştır.

 

Thor 3: Ragnarok

Taika Waititi’nin yönetmenlik koltuğuna oturduğu serinin üçüncü filminde Thor’un bir kız kardeşi olduğu ortaya çıkar.

Babasının karanlık geçmişinden uzak büyüyen Loki ve Thor, kız kardeşleri Hela ile tanışırlar. Zamanında Odin’in bütün karanlık işlerini üstlenen Hela, Odin tarafından karanlığa hapsedilir.

Karanlıktan kurtulan Hela, Asgard’ı darmadağın eder. Yönetimi ele alır ve Loki ile Thor’u başka bir gezegene gönderir. Bu gezegende dövüşmek zorunda kalan Thor’un rakibi ise Avengers kadrosunun en güçlü karakterlerinden Hulk’tur. Hulk ile savaştıktan sonra ittifak yapabilen Thor, aynı zamanda eskiden en asil savaşçılar olarak bilinen Valkyrie’lerin sonuncusu ile de tanışır.

Thor, Hulk, Loki ve Valkyrie dörtlüsü, Asgard’a giderek Hela ile savaşacaktırlar. Hela çok güçlü tanrı olduğu içi onu yenmek çok zor olacak. Bu savaş sonucunda ise Asgard yok olacak.