Gizli İşsizlik Nedir?

28.06.2021 / Ekonomi / Genel

İstihdam hacminin içerisinde yer alıp çalışır göründüğü halde üretime hiç katkı sağlamayanların oluşturduğu işsizlik türüdür.

Gizli İşsizlik Nedir?

Bu tür işsizliklerin üretime katkıları olmadığından dolayı ortak özellikleri marjinal verimliliklerin sıfır olmasıdır. Özellikle tarım sektöründe son derece yaygın olan gizli işsizler istihdam hacminin içerisinde yer aldıklarından dolayı işsiz olarak kabul edilemezler.

gizli işsizlik nedir

Gizli işsizlik genellikle az gelişmiş ülkelerde görülür. Bunun nedeni, sermaye ve organizasyon eksikliğidir. Azgelişmiş ülkelerde, kişileri tam olarak verimli çalıştıracak koşullar bulunmadığından sürekli olarak gizli işsizlik vardır.

Örnek vermek gerekirse; işveren olarak çiftçilik yapan bir kimse, tarlasını ekip hasat döneminin gelmesini beklemeye başladığında, sezon sonunda fiilen çalışmış olmasa da işi ile bağlantısı devam ettiği için istihdam edilmiş sayılmaktadır. Çünkü referans haftasında işin başında olmaması sadece mevsimsel koşullar ve işin niteliği gereğidir.

gizli işsizlik nedir

Ancak istihdamda kabul edilmesine rağmen referans haftasında işin başında olmadığından ve üretime de katkı sağlamadığı için gizli işsiz olarak adlandırılır. Gizli işsizler istihdamın içerisinde yer aldıklarından dolayı, gizli işsizlerin işsizlik oranına dâhil edilmezler ve işsiz olarak değerlendirilmezler.