Hindistan'da Maymunlar Neden Kutsaldır?

10.06.2022 / Genel

Diğer bazı halklar gibi Hindular da maymunları kutsal hayvanlar olarak görür. İnekler gibi maymunların da dokunulmazlığı vardır.

Hindistan'da Maymunlar Neden Kutsaldır?

“Al yanaklı maymunlar sakince şehirlerin sokaklarında dolaşın, evlere tırmanın, mülkü yağmalayın ve çalın.”

Hindistan, unutulmuş kültür ve eski geleneklerin inanılmaz bir kaynağıdır. Giderek daha fazla insan tarihe dalmak, halkların antik çağda nasıl yaşadığını ve neden bu kadar çok hayvanın Hindistan'da kutsal kabul edildiğini anlamak için Hindistan'a gidiyor.

Hindistan’ın en eski şehirlerinden biri olan Varanasi’de, tanrısal maymun Hanuman adına bir tapınak inşa edilmiştir. Efsaneye göre; Tanrı Rama’nın düşmanları tarafından kaçırılan karısını maymun Hanuman kurtarır. Tanrısal gücü ile kendi karısına dahi sahip çıkamayan Rama, minnet borcu olarak karısını tecavüzcülerin elinden kurtaran maymun Hanuman’ı kutsayıp, onu tanrı yapar. Günde ortalama elli bin müridin ziyaret ettiği Hanuman Tapınağı’nda tanrı maymunlara ibadet etmenin şeytani büyüyü bozacağına ve daha sağlıklı olunacağına inanılıyor.

Kathmandu’da da, İsa’dan önce 460 yılında inşa edilen Swayambunath Hindu Tapınağı’ndaki maymunlar tanrı olarak kabul edilir. Hindistan’ın Thanjavur şehrindeki Brihadiswara Tapınağı fillere ve Karni Mata’da farelere adanmıştır. Burma’da kedilerin kutsandığı tapınağın müritleri, kedi ruhunun ilâhi bir güce sahip olduğuna inanırlar. Eski Mısır ve Aztek töreleri gereği; yılanlar, insanüstü kuvvete sahip, tanrının emirlerini yerine getiren kutsal hayvanlardı.

Hindistan vejeteryanların ülkesidir ve muhtemelen Hindistan'ın ana, ancak tek kutsal hayvanı inek değildir. Ancak ülkede sığır eti tüketiminde bir yasak yok ve Hindu olmayanlar dana eti zevkle yiyor ve hatta restoranlarda servis ediyor.

Size Hindistan'ın kutsal hayvanlarının adları sorulursa, sadece inek demeyin. Çünkü fil, maymun ve hatta bir yılan bile Hindistan'da inek ile eşit olarak kutsal hayvanlar olarak kabul edilir.

Maymun neden kutsal bir hayvan oldu sorusunun cevabını ise şu şekilde verebiliriz.

Aslında bunu anlamak zor görünüyor. Evde herhangi bir fayda sağlamayan bir pısırık olan maymun, aynı zamanda Kızılderililer için de kutsal bir hayvandır. Maymunun neden kutsal bir hayvan olarak kabul edildiğini anlamak için Hint destanına dalabilir ve insanlarla maymunların savaşlarını hatırlayabilirsiniz.

Tarihsel bilgilere göre, eski zamanlarda Hindistan topraklarında bilgi ve kültürde insanlardan daha düşük olmayan ve hatta onları güç ve zekâda aşan akıllı maymunlar yaşadığı bilinmektedir.