İki Atom Bombası Görüp Yaşayan Adam

11.08.2022 / Biyografi / Tarih

Japon mühendis Tsutomu Yamaguchi, hem Hiroşima hem de Nagasaki'de atom bombasının etkisini yaşamasına karşın hayatta kalabilen tek kişidir.

İki Atom Bombası Görüp Yaşayan Adam

Her iki bölgede de bulunan Yamaguchi, Japonya hükûmeti tarafından iki atom bombası patlamasından da kurtulan tek adam olarak resmî kayıtlara geçmiştir.

16 Mart 1916 tarihinde Nagasaki şehrinde doğdu. Ortaöğretimden mezun olduktan sonra Nagasaki Mitsubishi Tersanesi'ne girdi ve firmanın donanım tasarım bölümünde tasarımcı olarak çalıştı.

1945 yılının Mayıs ayında Hiroşima'daki tersane ile ilgili rapor yazmakla görevlendirildi. 6 Ağustos sabahı son kez görev yerine gitti. Tersaneye vardığı sırada gökyüzünde Amerikan bomba uçağı B-29’u fark ettiği ve nükleer başlığın gökten süzülüşüne şahit oldu.

Hiroshima atomic bomb by b 29 americam bomber plane

Bir terslik olduğunu fark ederek yakınında bulunan bir hendeğe atladı. O anda kör edici bir ışık patlaması ve korkunç bir yer sarsıntısı yaşadı. Hemen ardından tornado gibi güçlü bir bulut fırtınası genç bedenini savurarak bir patates tarlasına kadar sürükledi.

Tüm bu yaşadıklarının ardından sol kulak zarı yırtıldı, bel üstünün sol tarafından yanarak ağır yaralandı ve geçici olarak kör oldu. Kendine geldiğinde karanlık ve dehşet saçan bir gökyüzü ile karşılaştı. Derhal tersaneye geri döndü. Fakat her şey yok olmuştu. Onun gibi mucizevi bir şekilde kurtulan iki mühendis arkadaşı Akira Iwanaga ve Kuniyoshi Sato hariç.

Geceyi sığınakta geçirdiler ve hiçbir tıbbi destek alamadılar. Ertesi gün şehri kolaçan etmek için dışarı çıktılar ve şehrin neredeyse yok olduğu gördüler. Nehirle ayrılan şehrin diğer yakasına geçmek için bir köprü aradılar fakat sağlam tek bir yapı bulamadılar. Bu sebeple nehri yüzerek geçmek zorunda kaldılar; onlarca ve belki de yüzlerce cesedin arasından.

Çok ilginçtir ki şehrin diğer yakasındaki tren istasyonu hala çalışır vaziyetteydi. 7 Ağustos’ta trenle Nagasaki'ye döndü. Vücudunun neredeyse her yeri sargılandıktan sonra kendini daha iyi hissettiğini söyleyerek Mitsubishi Tersanesi’ne gitti ve 9 Ağustos 1945'te müdürüne Hiroşima'da yaşadığı korkunç anı anlatırken tam o anda ikinci atom bombasına şahit oldu.

Tsutomu Yamaguchi atomic survivor

Her şeye rağmen yine hayatta kalan Tsutomu Yamaguchi, savaş bittikten sonra Nagasaki Mitsubishi Tersanesi'nden ayrıldı ve Nagasaki'de konuşlandırılan ABD Deniz Piyade Kolordusu 5. Taburu için tercüman olarak çalışmaya başladı. Daha sonra 7 yıl İngilizce öğretmenliğini yaptı. En sonunda tekrar Nagasaki Mitsubishi Tersanesi'ne döndü ve tanker tasarımcısı olarak çalıştı.

Yaşlandıkça atom silahlarının kullanımı hakkında görüşleri değişmeye başlayan savaş mağduru ihtiyar, 1980'li yıllarda kendisi ve deneyimleri hakkında bir kitap yazdı. Nükleer silahsızlanmanın en büyük savunucularından biri oldu.

2006 yılında mide kanseri olduğunu öğrendi ve 2009 yılının Mart ayında bunu açıkladı. 22 Aralık 2009 tarihinde atom bombası hakkında bir film çekmeyi planlayan James Cameron tarafından ziyaret edildi. 4 Ocak 2010 tarihinde 93 yaşındayken mide kanserinden hayata veda etti.

Kendisi anısına hazırlanan kısa animasyonu aşağıdan izleyebilirsiniz.