İş ve Sosyal Hayat Arasındaki İlişki

05.04.2022 / Deneme / Genel

İşiniz bir bakıma eviniz gibidir. Ufacık bir sorun sizi uykunuzdan edebilir ve sıcacık yatağınızdan mahrum bırakabilir.

İş ve Sosyal Hayat Arasındaki İlişki

Eviniz, nereye giderseniz gidin dönüp dolaşıp geleceğiniz tek yer olduğu için, işte yaşadığınız sorunları kapınızın önünde bırakmanız çok önemlidir. Bu güzel dengeyi kurduğunuz an hem evde olduğunuz vakitler huzurlu ve mutlu olabilir hem de işte olduğunuz vakitler dinç ve zinde hissedebilirsiniz. Bunu gerçekleştirebilmek için ise bakış açınızı değiştirerek, enerjinizi hayallerinizle bütünleştirmeniz gerekir.

İlk adım olarak, işinizi öğrendikten sonra sizden bir performans beklenir. Ancak, işinizle ilgili tam bir hâkimiyet kurup her şeyi kavradıktan sonra firmadan bir şeyler talep edilebilirsiniz.

Ne Kadar Tecrübeniz Var?

Daha önce böyle bir işte çalıştınız mı?” benzeri sorulara hepimiz maruz kalmışızdır..

Bir birey, kendi karakteristik özelliğiyle, bakış açısı ve düşünceleriyle başaracağına inandığı ve mutlu olabileceği bir iş diler. Karşılıklı bir anlaşma sağlanır ise birey işe alınıp eğitim süreci başlar. Bu süreçten sonra hem kendisini hem de firmayı daha ileriye taşımak adına elinden geleni yapar. Fakat ne yazık ki durum bundan ibaret değildir!

Şu an yaptığınız işi özgür iradenizle mi yoksa mecburiyetten mi seçtiniz; kendinize sorun?

iş mi sosyal hayat mı

Sevdiğiniz işi yaparsanız başarı elde edebilir, işten mutlu bir şekilde ayrılıp ailenize vakit ayırabilir, spor yapıp, kitap okuyup, maddi ve manevi gelişim sağlayabilirsiniz.

Fakat işiniz sizin için bir zorunluluksa, muhtemelen ayırdığınız tüm o zamanınıza ve emeğinize rağmen yaşam kaliteniz düşecektir.

Çünkü o tatlı uykunuzu sevmediğiniz bir iş için böleceksiniz. Güzel evinizden ayrılıp o huzursuz ortama gideceksiniz. Daha güne başlamadan huzursuzluk bedeninizi saracak ve işinize de odaklanamayacaksınız. Bir verim alamayacaksınız ve en önemlisi zihin yorgunluğu yaşayacaksınız. Bu halde kendinizi faydasız hissedeceksiniz.

Onun için ne yaparsanız yapın kendiniz için yapın ve seçilen değil seçen olun.

seçimlerinizi daima kendiniz yapın