İzlanda'dan Göz Alıcı Hava Fotoğrafları

20.2.2019 / Kültür / Sanat / Seyahat

Albert Dros’un İzlanda’daki hava manzara fotoğrafçılığı, ülkenin çevresini şekillendiren renkleri ve dokuları gösteriyor.

İzlanda'dan Göz Alıcı Hava Fotoğrafları

Hollandalı peyzaj fotoğrafçısı Albert Dros, hava görüntüleri çekmek için bir süreliğine İzlanda’ya giderek, görenleri büyüleyecek renk ve ışık ahenkleriyle, adeta soyut manzara fotoğrafları çekti. İzlanda doğasını adeta yeniden keşfeden Dros, Haraldur Diego’nun yardımlarıyla bizlere inanılmaz bir dizgi sundu.

Hollandalı peyzaj fotoğrafçısı Albert Drosun izlandada çektiği bir hava görüntüsü

Hava fotoğrafçılığının, yıldırım hızıyla beslenen kompozisyonlar gibi, her fotoğrafçı için gerçek bir zorluk olduğunu söyleyen Dros, durağan manzara fotoğraflarını oluştururken ayırdığı zamanın dışına çıkarak müthiş bir deneyim edindiği ifade etti ve bu seri için içgüdülerinin kontrolünü ele geçirmesine, tripodunu indirmesine ve çevrenin güzelliğinin seçimlerini yönlendirmesine izin verdiğini ekledi.

, izlanda hava fotoğrafları, manzara fotoğrafları, Albert dros, hava görüntüleri, soyut manzara fotoğrafları, izlanda fotoğrafları, izlanda fotoğrafları Albert dros, izlanda volkanik manzaralar

İzlanda’nın volkanik manzarası ve buzlu nehirlerin ve akarsuların oluşturduğu mürekkep yıkama tablolarına benzeyen renkli şeritler, Dros’u bu coğrafyaya iten temel etkenler olmakla birlikte, yaptığı işle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

İzlanda manzaraları üzerinde uçtuğunuzda renk şemaları büyük ölçüde değişir. İşin püf noktası, iyi kısımları filtrelemek ve onları yakalamak. Başlıca şeyler renk ve kompozisyon. Hava fotoğrafçılığı inanılmaz derecede zor. Ayrıca üretim sonrası renk şemalarını eşleştirmeye çalışıyorum. Renkleri ve tonları küçük bir parça değiştirerek, göze daha hoş hale getiriyorum. Onlar benim için adeta bir sanat eseri.