Japonya'da İzlenen İlk Yabancı Animasyon

25.08.2021 / Kültür / Sanat / Sinema

Birçok üst aklın (mercinin) kabul ettiği, Japonya'da gösterilen ilk onaylanmış animasyon filmi, 15 Nisan 1912'de halka açık bir gösterim olarak kayıtlara geçen, Émile Cohl'un Les Exploits de Feu Follet'iydi.

Japonya'da İzlenen İlk Yabancı Animasyon

"Les exploits de Feu Follet", Émile Cohl'un Fransız film şirketi Eclipse için yaptığı hayatta kalan iki filmden ilkidir. Diğeri ise "Les métamorphoses comiques"dir. Bu filmle Cohl, ilk filmleri olan "Fantasmagorie" (1908) ve "Le cauchemar de Fantoche" (1908) den sonra piyasaya geri döndü.

Siyah beyaz çekilmiş filmin ana karakteri bir çöp adam. Balonla aya uçmak, aydan okyanusa düşüp bir balina tarafından yutulmak, ardından çıktığı karada bir domuzla karşılaşmak gibi değişik olaylar yaşayan karakter, en son bir şeye dönüşüyor ve film son buluyor.

Çöp adam ve domuz gibi bazı ögeler basit çizgilerden oluşturulmuşken, balina, ay ve kartal gibi bazı ögeler klasik bir yöntemle çizilmiştir. Bu yönüyle yönetmenin diğer filmleri olan "Les exploits de Feu Follet", "Fantasmagorie" ve "Le cauchemar de Fantoche"den ayrılır.

Bu gösterimin ardından, yerel televizyonlarda yayınlanmak üzere pazarlanan Alman animasyonları Japonya'da dağıtıldı. 1914'te de ABD ve Avrupa çizgi filmleri Japonya'da tanıtıldı.

Bu yapımlar Junichi Kouchi ve Seitaro Kitayama gibi Japon yaratıcılara ilham verdi ve her ikisi de "anime babaları" olarak kabul edildi.