Kaybolmaya Yüz Tutan Kültürel Ukrayna

12.05.2022 / Genel / Kültür / Sanat

Ukrayna'nın kültürel mirası kuşatma altında ve fotoğrafçı Anna Senik, neyin yok olma riski altında olduğunu gösteren sanatçılardan biri.

Kaybolmaya Yüz Tutan Kültürel Ukrayna

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin üzerinden aylar geçti ve insanlığın yanı sıra kültürel öneme sahip yerler ve nesneler de saldırılar sırasında yerle bir oldu. Anna Senik ise kendi çabasıyla, kaybolmaya yüz tutabilecek mirasları göz önüne koymak istiyor ve “Etno-fotoğrafçılık” olarak tanımladığı portrelerinde, şapkalardan takılara ve desenli elbiselere kadar Ukrayna'nın görsel mirasını sergileyen geleneksel giysiler giyen insanların öncesini ve sonrasını sergileyerek savaşın şeytani yüzünü gösteriyor.

Senik'in eserlerinde yer alan tüm kıyafetler, müzelerin yanı sıra özel koleksiyonlardan elde edilen özgün ürünler. Geleneksel motifleri, çiçekli saç bantlarını ve renkli boncuklu takıları sergileyen bir topluluk kataloğu oluşturmak için etnograflar, müşteriler, koleksiyoncular ve asistanlarla birlikte çalışıyor. Geleneğin güzelliğini kutlarken Ukrayna'nın görsel kültürünü de korumayı hedefliyor.

Senik 10 yılı aşkın bir süredir fotoğrafçı fakat Rus işgali sırasında ülkesini korumak ve hizmet edebilmek adına yalnızca sanatıyla değil, bizatihi sıcak bölgelerde yer alarak da yardımcı olmaya çalışıyor.

Fotoğraf arşivimi güvenli bir yere boşalttım ve kendimi ülkemin özgürlüğü için mücadeleye adadım. Benim için tek olası çözüm buydu. Ama fotoğraf çekme fırsatını gerçekten özlüyorum. Hayatımın anlamı buydu ve onu geri almak için zafer ve barışı dört gözle bekliyorum.

Sanatçının dikkat çeken geleneksel Ukrayna kıyafetleri çalışmalarından bazılarına göz atmak için galerimizi ziyaret edebilir ve özellikle savaşın çarpıcı yönünü vurguladığı postlarına göz atmak için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.