KDY Yayın Süreci (SSS)

24.02.2020 / Kültür / Sanat / Genel

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık (KDY) yayın süreciyle ilgili kafanızda soru işareti oluşturan her şeyin cevabı bu makalede.

KDY Yayın Süreci (SSS)

KDY üzerinden başvurunuzu yaptınız ya da yapmak üzeresiniz ama yayın süreci ile ilgili kafanızda hala soru işaretleri mi var? Yayın süreciyle ilgili tüm soruları ve yanıtlarını sizler için derledik. Hadi başlayalım.

Kimler kitap yayınlayabilir?

Herkes KDY üzerinden kitabını yayınlayabilir. Bunun için hiçbir özel kriter yoktur. Yasal veya etik sorun teşkil etmeyen ve baskıya hazır gönderilmiş tüm eserler KDY tarafından kitaplaştırılır.

Ne tür bir kitap yayınlayabilirim?

Kitabınızın içeriği ve türü tamamen sizin tercihinize kalmış bir konudur. Yasal veya etik sorun teşkil etmeyen ve baskıya hazır gönderilmiş tüm eserler KDY tarafından kitaplaştırılır.

KDY ne tür bir kitap yayınlayabilirim

Dergi yayınlayabilir miyim?

Süreli yayınlar ISBN sistemine değil ISSN sistemine kaydolduğundan ve bandrol konusunda farklı mevzuata tâbi olduğundan KDY’de şu an için süreli yayınlar yayınlanmıyor.

Kitabımı sesli olarak yayınlayabilir miyim?

KDY, şu an için kitabınızı sesli olarak yayınlamanız için hizmet vermemektedir.

KDY üzerinden e-kitap yayınlatabilir miyim?

KDY e-kitap konusunda şu an için hizmet vermemektedir.

Kitaplığımdaki bir kitabı yayından kaldırmak, yeniden yayına sokmak ya da silmekle ilgili işlemleri gerçekleştirebilir miyim?

Bu tarz talepleriniz için yazar panelinizden gerekli değişiklikleri yaparak, KDY editörleri ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Kitabımın edisyon kontrolünü kendim yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz fakat KDY'ye göndereceğiniz eserinizin edisyonu eksiksiz olmalı. Editörler, her seferinde üç tashihi yazara bildirmek üzere aynı eserde azami üç defa edisyon kontrolü yapmaktadır. Üçüncü defada da "Kendin Düzenleyeceğim" seçeneği ile ilerlemeyi seçmeniz durumda ve düzeltmeye gereksinim duyulması halinde dosya reddedilmektedir. Bu durumda eser için yeni başvuru yapmanız ve zaruri olarak Ajans (Edisyon Destek) seçmeniz gerekmektedir.

kdy nedir, edisyon kontrolü hakkında

Kitabım reddedilirse ne yapmalıyım?

Reddedilen dosyalarınızda gereken değişiklikleri yapıp kitabı basıma uygun hâle getirdikten sonra yeniden sisteme yükleyebilir, tercihinize bağlı olarak ajans editörlerinden destek alabilir ve kitabınızın onaylanmaya uygun bir hâle gelmesini sağlayabilirsiniz.

Kitabımın detaylarını nasıl güncelleyebilirim?

Kitabınız henüz baskıya gönderilmediyse sistem sayfası üzerinden değişiklikler yapmanız mümkündür. Bunun için KDY editörleri ile iletişime geçebilirsiniz. Kitabınız baskıya gönderildikten sonra yapacağınız değişikler için KDY sistemindeki "Yeni Eser Tanımla" butonuna tıklayarak kitap oluşturma sürecini yeniden başlatmalısınız.

Şablona uygun olarak hazırladığım kapak ve diğer dosyaları ne zaman yükleyebilirim?

Eser dosyalarınız editörler tarafından okunup onaylandıktan sonra, bu şablona uygun olarak hazırladığınız dosyaları sisteme yükleyebilirsiniz. Eser dosyanızın doc, docx yahut rft formatında olmasına dikkat edin. Aksi halde hata alabilirsiniz.

Kitabımın fiyatı nasıl belirleniyor?

Kitabınızın baskı aşamasına gelmesiyle birlikte KDY editörleri, baskı ve telif maliyetlerini göz önüne alarak ve mümkün olan en düşük fiyatı gözeterek optimum satış fiyatını belirlemektedir.

Kitap dağıtımı hakları hakkında neleri bilmem gerekiyor?

Kitabınız geleneksel dağıtım ağlarına verilmez. Ancak dilerseniz kitabınızı kendi kitapyurdu.com hesabınız üzerinden %50 indirimle alıp dağıtım kanallarına ulaştırabilirsiniz.

Kitabımı ücretsiz bir şekilde dağıtabilir miyim?

KDY sisteminde kitaplarınız basılı olarak satışa sunulduğu ve baskı maliyetini KDY üstlendiği için kitabınızı ücretsiz olarak sunamaz ve dağıtamazsınız.

kdy dağıtım süreci hakkında

Kitabımı nasıl hediye edebilirim?

Kitabınızın istediğiniz kadar kopyasını kendi kitapyurdu.com hesabınızdan %50 indirimle sipariş edip sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Kitabımı farklı mecralarda da yayınlayabilir miyim?

Aynı anda iki mecrada yayın gerçekleştiremezsiniz. Eğer farklı bir platformda yayında olan eseriniz varsa ve bu eseri KDY üzerinden yayınlamak istiyorsanız, kitabınızı mevcut platformdan satıştan kaldırılmanız ve eserinizin yayınlanmasıyla ilgili yaptığınız sözleşmeleri fesh etmiş olmanız gerekiyor.

Daha önce yayınladığım ve baskısı tükenmemiş bir eserimi KDY üzerinden de yayınlayabilir miyim?

KDY prensip gereği baskısı tükenmemiş kitapları yayınlamamaktadır.

Kitaplarım için kampanya düzenleyebilir miyim?

KDY bir yazarı diğerinden üstün tutmamak, aralarında haksız rekabete yol açmamak için kitaba özel kampanya düzenlememektedir.

Kamusal alan içeriği nedir?

Kitabın kamuya açılması için gerekli içerik koşullarının sağlanmasıdır. Kısaca kitabınızda illegal içerikler (resim, yazı, kapak tasarımı vb.), yasaklı içerikler, başkalarını rencide edici söz, hakaret vb. toplum tarafından rahatsızlık uyandıran, müşteri memnuniyetsizliği yaratan içerikler bulunmaması gerekiyor.

ISBN nedir?

ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) dünyanın neresinde yayımlanırsa yayımlansın, bibliyografik künyesi belirli tek bir materyali temsil eden 5 küme altında 13 rakamdan oluşan uluslararası bir numaralama sistemidir. Kitabınızın ISBN'si kitap yayınlanma konusunda belirli bir aşamaya geldiğinde KDY tarafından alınır.

kdy baskı süreci sık sorulan sorular