Kızıl Saçlıların Portreleri

22.02.2021 / Kültür / Sanat / Genel

İster boyunuzdan şikâyet edin ister burnunuzun şeklinden nefret edin; hepimizin nasıl göründüğümüzle ilgili takıntıları vardır.

Kızıl Saçlıların Portreleri

Ama bizi güzel yapan farklılıklarımızdır. Her insanın kendine özgü bir yanı vardır. Ancak bazılarımızın nadir görülen fiziksel özellikleri bulunur. Bu nadir görülen özelliklerden biri de kızıl saçlardır.

Dünya nüfusunun sadece %2’si doğal kızıl saçlıdır. Kızıllar, dünyanın neresinde olduklarına bağlı olarak, etraflarında altın bukleli tek kişi olduklarını hissedebilirler. Bununla birlikte, dünyanın her bölgesinde var oldukları söylenebilir.

İskoç fotoğrafçı Kieran Dodds, “ginger” (zencefil) genini taşıyan insanları belgelemek ve birbirine bağlamak amacıyla yedi yılını dünyanın dört bir yanındaki kızıl saçlıları fotoğraflayarak geçirdi. Ve fotoğraf dizisi “Gingers” yakın zamanda kitap olarak yayınlandı.

Bu kitabı daha özel yapan şey ise, ünlü fotoğrafçı Dodds’un ve ikiz kızları İzzy ile Ada'nın da kızıl saçlı olması. Ve bu çalışmasıyla saç renginin dünyanın her yerinde bulunduğunu göstermek istiyor. Sanatçının serisi "DNA'nın kültürler ve nesiller arasındaki akışını" ortaya koyuyor ve "tüm insanların aynı maddeden oluştuğunu" hatırlatıyor.

Bu çok özel portrelerden bazılarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ya da daha fazla çalışmasını görmek için Kieran Doods’un Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

kieran dodds redhead book and photography gallery