Mayıs Ayının En Çok İlgi Gören Kitapları

08.06.2022 / Kültür / Sanat / Genel

Sizler için Mayıs ayının en çok ilgi gören ve en çok okunan 7 kitabını derledim.

Mayıs Ayının En Çok İlgi Gören Kitapları

Türk yazar ve şair Murathan Mungan'ın son eseri ‘Evrak Çantası'ndan modern Japon edebiyatının önemli isimlerinden Cuniçiro Tanizaki’nin 'Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın'ına kadar birbirinden harika bu eserler, en kısa zamanda alınıp okunmalı.

1) Evrak Çantası

Evrak Çantası, Murathan Mungan’ın düzyazılarını bir araya getiren kitapların sonuncusu. Kurgu ve kitaplaştırma mantığıyla özellikle Güne Söylediklerim, Hayat Atölyesi ve Tuğla ile süreklilik gösterip Evrak Çantası’nda bir araya getirilmiş.

Murathan Mungan Evrak Çantası Hakkında

2) Muhteşem Oz Diyarı

Oz Büyücüsü’nün yayımlanmasının ardından Korkuluk ve Teneke Adam’la ilgili yeni hikâyeler isteyen okurlarını geri çevirmeyen L. Frank Baum, 1904’te Muhteşem Oz Diyarı’nı kaleme alır. Dorothy’nin Kansas’a dönüşünden kısa süre sonrasında geçen hikâyede bizi hem tanıdık yüzler hem de yeni tanışacağımız karakterler beklemektedir.

3) Suzan Defter

12 Eylül’ün gölgesinde boğulan bir aşk hikâyesi... Yaşamın kıyısında seyirci olmaktan öteye gidememiş bir erkek...  Başkasının gözünde nasıl göründüğünü, iki günlük üzerinden anlatan deneysel bir çalışma. Modern zamanların karmaşık insanlık hâlleri Ayfer Tunç’un usta kaleminden dökülüyor.

Suzan Defter, daha önce öykülerinden biri olduğu Taş-Kâğıt-Makas’tan azat olmuş, tek başınalığı hak etmiş bir eser.

4) Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın

Fukuko, tam da kocası Şozo ile yeni bir hayata başladığı günlerde kocasının eski karısı Şinako’dan bir mektup alır. Yuvası dağıldıktan sonra “kırık bir çanak” bile almayan bu kadın, mektubunda tek bir şey istemektedir: Şozo’nun çok sevdiği kedisi Lili’yi.

Tanizaki; zarif, yumuşacık bir üslupla insan ilişkilerinin girift yapısını, küçücük ayrıntıların -bir nesnenin, jestin veya bakışın- insan ruhunda yarattığı dönüşümleri, yalnızlığın ve sevginin türlü biçimlerini gösterir.

Cuniçiro Tanizaki Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın

5) Kelt Masalları

Kelt Masalları, devlerin ve perilerin merkezde olduğu masallardan oluşuyor. Karşınıza çıkacak bazı masalların hem mesajları hem de kahramanları tanıdık gelecek. Kültürlerin birbirinden nasıl etkilenebildiğini veya kolektif bilincin nasıl beraber çalıştığını göreceksiniz.

6) Bir Kediyi Terk Etmek

Sıradan bir anı, sahile beraber bırakılan bir kedi, Murakami’nin babasına dair anılarının kapısını aralıyor. Hayatı ve hayalleri savaşla bölünen babanın öyküsünü kurgulamak, ailenin ve ülkenin de geçmişine bakmak anlamına geliyor. Murakami, yetişkin hayatında uzak olduğu babasıyla vedalaşıyor...

7) Hamnet

Maggie O’Farrell, tarihsel gerçeklerden beslenerek yazdığı bu romanda; yıllardır nasıl biri olduğunu anlamak için kelimeleri tek tek incelenen Shakespeare’in en büyük acısına bambaşka bir gözle, biyografilerde sadece bir isimden ibaret olan annenin pişmanlıklarıyla, acılarıyla, korkularıyla yaklaşıyor ve dört yüz yıldan eski bir hikâyeyi okurlarla paylaşıyor.