Mutfaklarını Yenileyen Çift, 400 Yıllık Tablo Keşfetti

03.04.2023 / Tarih / Kültür / Sanat

İngiltere'de genç bir çift yeni taşınacakları evin mutfağını revize ederken, dolapların arkasında 400 yıllık bir tabloyla karşılaştı.

Mutfaklarını Yenileyen Çift, 400 Yıllık Tablo Keşfetti

İlk olarak 1998'de keşfedilmiş olduğu tespit edilen fakat üzeri panellerle kaplanan resim, tavan tarafından kesilmiş, yaklaşık 9 fit'e 4 fit boyutlarındaki ve altında kayan metinlerle birlikte İncil sahneleri tasvir ediliyor.

Tarihi bilince sahip çiftin uzmanlara haber vermesiyle birlikte inceleme için gelen ekip, duvarın resmini fotoğrafladılar ve incelediler. 1635 ile 1700 tarihleri arasında yapıldığı tespit edilen eser yaklaşık 400 yaşında.

Geçmiş tarihlerde Francis Quarles’in yazdığı Amblemler kitabında bu eserden çeşitli sahneler yer alıyor ancak 1700'lü yıllarda bu friz tarzının modası geçmişti. York'un tarihî Micklegate semtindeki Grade II listesindeki Georgian binası da 1747'de inşa edildi. Bu garip zaman çizelgesi, resmi taşıyan duvarın başka bir binadan kaldırıldığını ve ardından mevcut evin etrafına inşa edildiğini gösteriyor.

Uzmanlar yeniden keşfin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, bölgenin tarihi evlerinin birçok sırrı barındırdığını ifade ediyor. Genç çift ise, bu tarihi eseri kendi evlerinde koruma altına almanın çok masraflı olacağını düşünerek şimdiden fon arayışlarına girmiş durumda.

İngilterede 400 yıllık tablo bulundu

İngilterede 400 yıllık tablo bulunduKabafii Reklam Alanı