Shell O Ülkelerde Enerji Ticaretinden Çekilecek

07.06.2023 / Ekonomi / Genel

Shell, İngiltere, Almanya ve Hollanda'da enerji ticaretinden çekilme kararı aldı. Potansiyel bir alıcıyla görüşme yürüttüğünü açıkladı.

Shell O Ülkelerde Enerji Ticaretinden Çekilecek

Shell tarafından yapılan açıklamayla şirketin bu sene itibarıyla enerji ticaretinde ana merkezleri olan İngiltere, Almanya ve Hollanda’daki enerji ticaretinden çekilme kararı aldığını bildirdi. Shell, söz konusu ülkelerdeki faaliyetlerine ilişkin stratejik değerlendirme çalışmasının tamamladığını kaydetti.

Ülkelerdeki enerji ticaretinden çıkma kararı aldığına işaret eden Shell, satış sürecini başlattığını ve potansiyel bir alıcıyla görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Shell yaptığı açıklamada; görüşmelerin birkaç ay içerisinde sonuçlanacağını ve tüketicilerin bu süreçte hiçbir zarar görmeyeceğini de belirtti.

Shell tarafından daha öncelerde yapılan açıklamalarda, 2023 yılının ilk çeyrek verisi bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla 9.1 milyar dolar ve 2022′nin son üç ayı için 9.8 milyar dolar düzeltilmiş kazanç elde ettiklerini duyurmuşlardı.

Ocak ayında 2022 yılının son çeyreğine ilişkin öncü verileri paylaşan Shell, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta dördüncü çeyrek için fazladan 2 milyar dolarlık yeni vergi ödenmesi beklediğini vurgulamıştı.

Açıklamasında bu vergilerin düzeltilmiş kazançlarını etkilemeyeceğini belirten Shell yetkilileri, AB’de açıklanan ek vergilerin etkisinin ve artan Birleşik Krallık Enerji Karları Vergisi’nin ertelenmiş vergi etkisinin yaklaşık 2 milyar dolar olmasının beklendiği öne sürülmüştü.