Süper Olmayan Kahraman: Maraşlı

28.01.2021 / Sinema / Deneme

Karakter 10 numara bence. Dizilerde görmek isteyip de göremediğimiz, ya da nadiren gördüğümüz adam gibi adamlardan.

Süper Olmayan Kahraman: Maraşlı

Punishment'le başladık, Bodyguard'a geçiş yaptık. Arada görülen "Geyik" üzerinden, bir tutam On Body and Soul (Beden ve Ruh) göndermesi de çeşni. Sevdik Maraşlı'yı. Çok beğendik. Adam gibi bir alaturka kahramanın ne sakıncası olabilir ki? Yine de biraz yakın dövüş eğitimini tazelese iyi olur gibi. Feylesof abiyle Maraşlı zıt görünseler de ilerde kanka olabilirler gibi hissettim. O maya var felsefeci abide :) Senaryo gereği kahramanımızın işini kolaylaştırmalar ne kadar az olursa dizinin heyecanına o kadar çok kaptırabiliriz kendimizi sanırım. Hikaye, devinim içindeki çatışmalarla zaten sıkılma gibi bir imkan vermiyor, aksiyonu yerinde.

maraşlı dizisi calal kün

İlk bölümde Mahur'a yapılacak suikast için kameraya yerleştirilmiş uzaktan kumandalı bir ateşleme sistemi bekliyordum açıkçası. Fakat profesyonel bir suikastçı olan vatandaşın, ne konuşlandığı yer (minibüsün arkası), ne de keskin nişancı tüfeği olmayan bildiğin düz tüfek seçimi profesyonelliğine yakıştı! Bugün iyi bi suiskastçi kolay yetişmiyor anacım!! :)) Maraşlı abimizin de maaşallah kartal bakışları var. Kara gecede, kara tüfenk namlusunu görüverdi.

Bi de aklıma takılan şu oldu. Yıl 2020 diyelim. Maraşlı 1987 doğumlu yani 33 yaşında. 2 sene önce Astsubay Başçavuş rütbesiyle emekli olmuş. Nerden aklıma geldiyse, TSK'da rütbe sürelerine baktım bir sitede şöyle yazıyordu: Astsubay çavuş (3 yıl) Kıdemli çavuş (3 yıl) + Üstçavuş (6 yıl) + Kıdemli üstçavuş (6 yıl). Sonrasında Başçavuşluk rütbesi başlıyor. Yani en az 18 yıl görev yapmış olmalı. 31 yaşında emekli olmuşsa bu adam 13 yaşında mı astsubay çavuş olarak göreve başladı?

maraşlı dizisi alina boz

Ama bunlar asla diziyi veya senaryoyu kötü yapmıyor. Asla! Karakter 10 numara bence, aslan gibi adam Maraşlı. Dizilerde görmek isteyip de göremediğimiz, ya da nadiren gördüğümüz adam gibi adamlardan. Sadece ayrıntılar aslı mükemmelleştirir diye bir vecize konduruveriyorum şuracığa :) Yine de onca yıl askeri terbiye almış bir adam, zannımca az daha nazik olabilir gerçekten :) Mahur'un teşekkür ziyareti sırasında verdiği çiçeği masanın üstüne atmak da ne yav? Yavaşça bi kenara koyuverirsin "Bizde vazife namustur, teşekkür beklemeyiz" mesajını verirsin yine :)

Konsepti tasarlayandan, yazandan, oynayandan, çekenden hatta seyredenden Allah razı olsun :) Yeni bölümleri merakla bekliyoruz ?? Ne diyelim: "Sür Gardaş!"