Yuva, İki Tam Karakterle Kurulur

15.07.2023 / Deneme / Genel

Yazık şu çağın erkeklerine vallahi! Sanırım dünya tarihinde emsali görülmemiş bir eziklik içerisinde! 

Yuva, İki Tam Karakterle Kurulur

Bırakın gerçek bir anne olmayı, kadın olma konusunda bile travmatik zihinlerden oluşan, kadınların yetiştiremediği erkeklerin şu düştükleri hal nedir?

Belki son kırk senedir "Mahremiyet" gibi bir kavram yaşatılmadığından, daha ilkokul çağından itibaren erkeklerin, kâh köpek balığı, kâh yunus, kâh balina gibi çevresinde dolaşmasına alışık hale gelen kadın tekinin, zaten normal bir psikolojide olması da beklenemez ki!.. Var olabilmek için erkekleri aynalayarak maskülenleşiyorlar.

Diğer yönüyle, çocukluğundan beri çevresinde dolaşılan biri olarak, kadın cinsi tekil şahsın, büyüdüğünde sıradan bir insan olduğunu, prenses, kraliçe, patron vs. olmadığını, diğer milyarlar insanlar gibi onun da her şeyin en iyisine layık filan olmadığını anlayabilmesi mümkün mü veya ne kadar mümkün ve ne kadarı bu kıskaçtan kendini kurtarabilir?

Diğer yandan erkekler baba olmak bir yana daha birey olarak erkek haline gelemiyorlar ki!..

Mahremiyet zihniyetinin olmadığı, yaşanmadığı bir dünyada, iç içe, kanka evreninde, erkekler de kızları aynalamıyor, onları kopyalamıyor olabilir mi?

Allah nizamı olarak, erkeğin içine de konulmuş dişil enerjisi, eril enerjisinden daha çok rağbet gören erkeklerin... Erilliği ve erki manüplasyonlarla toksik olarak etiketlenmiş ve adeta "öteki" ilan edilmiş erkeklerin, bu işte bir terslik olduğu idrakine, anlayışına, farkındalığına ulaşabilmesi ne kadar mümkün?

Tamamlanmanın, karşısındakini kendine katarak ya da ona katılarak gerçekleştirilebildiğini zanneden... Kendi bireyselliğini kazanamamış, yerine -mış gibi duran bencilliğe yatkınlaşmış durumda olan... Kendi bağımsızlığına ulaşamamış, yerine, onunla karıştırılabilen, tabiri caizse/ deyim yerindeyse daha çok ipini koparmışça davranışlar sergilemeye meyilli bir sokağa çıkmış yolumuz!

Böylece evlilikler, iki tane yarımla yürümüyor, yürüyemiyor. İkisinden bir tane tam oluyor en fazla. Ki onunda gerçekleşmesi nadir.

Diğer yandan, o çatı altında birisi tamamlanırken, birisi eriyip gidiyor mu o da ayrı bir konu.

Halbuki "yuva" iki tane "tam" ile kendi bütününe kavuşmuş "karakter"ler ile kurulur. "Tip" lerle değil! Çekirdek ve toprak gibi farklı ama iki tam karakter olmalı.

Çekirdek tamamlanamamış, toprak topraklıktan çıkmışsa oradan ne meyve devşirilecek ki? 

Ondan sonra, erkeğin kalbi egosunda atıyormuş, garibanlar kendilerini yetersiz hissediyormuş, az dişilcilik oynarsan (!) çözermişsin işi gibi erkeklik adına , -altını çiziyorum, erkeklik adına- rezil ifadelerin haklılık payı oluyor, doğruluk kazanıyor maalesef.

Ne diyelim? Dünyayı Güzellik Kurtaracak. "Bir İnsanı" Sevmekle Başlayacak Her şey. Allah, bizi sevsin, sevdirsin, sevindirsin.Kabafii Reklam Alanı