Uçan Bebek Pusetleri

05.10.2023 / Tarih / Genel

Çocuklarla uçmak hiçbir zaman kolay olmaz. Ancak yıllarca bu konu üzerine konfor çalışmaları yapılmış ve çeşitli fikirler uygulanmış.

Uçan Bebek Pusetleri

Bugünkü gibi özel emniyet kemeri bağlantıları ve gökyüzü dadılarının olduğu günlerden önce ebeveynler çocuk bakımına daha ilginç bir yaklaşım sergiliyordu ve bebekleri başlarının üzerinde asılı duran beşiklere yerleştiriyorlardı.

1950'lere kadar uzanan büyüleyici eski görüntüler, 'skycot'ların baş üstü bagaj kutusuna bağlandığını ve çocukların yolculuk süresince içine yerleştirildiğini ortaya çıkardı.

1953'te çekilen fotoğraflardan birinde, British Overseas Airways Corporation'a (British Airways'in selefi) ait bir uçakta şık giyimli aileler ve bir hostes tarafından ilgilenilen bir çocuk görülüyor.

1953 uçakta bebek puseti

Günümüzde olduğu gibi o günlerde de ebeveynler kalkış ve iniş sırasında yavrularını tutmak zorundaydı. Fakat her şey yolundaymış gibi görünen görsellerin aksine, deneyimli uçucular, geçmiş yıllardaki uçuşların gürültülü ve bugünkülere göre biraz daha türbülanslı olduğunu ifade ediyor.

Hatta o günleri bizzat deneyimleme şansı bulan Andy Kerr isimli vatandaş, 50'li yıllardaki bu hava yolculuğunun cazibe içeren ve rahat yolculukları tasvir eden eski fotoğraflarına rağmen, uçuşların aslında türbülansla dolu gürültülü bir yolculuktan öteye gidemediğini ortaya koydu.  

Frenler büyük bir gürültüyle boşalır ve uçak pistte ileriye doğru sıçrarken koltuğunuza geri gömülürdünüz. Hayranlık uyandırıcı ve içgüdüseldi. Herhangi bir roller coasterdan daha iyiydi.

Deneyimli tatilciler, kulaklık kiralamadığınız sürece uçak içi eğlence adına pek bir şey olmadığını ve her halükarda motor gürültüsünden eğlenceyi bile duymanın zor olduğunu da itiraf ediyor. Uçakta sigara içilen ve içilmeyen bir bölüm olmasına rağmen her yerin duman koktuğu herkesçe biliniyor.

Durum buyken uçan bebek pusetleri de güvensiz ve konforsuz uçuş deneyiminin farklı bir uygulaması olarak tarihe gömülüyor.

Eskiden uçakta bebekler nasıl yolculuk ediyordu