UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye Gruptan Lider Çıktı

22.11.2023 / Spor / Genel

UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası'nda en son Galler ile 1-1 berabere kalan milli takım, D grubunu lider tamamlamayı başardı.

UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye Gruptan Lider Çıktı

UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası'na (EURO 2024) katılmayı daha önce garantileyen A Milli Futbol Takımı, elemelerdeki son maçında Galler'le deplasmanda 1-1 berabere kalarak D Grubu'nu lider tamamladı.

Milli takım tarihinde ilk kez gruplardan lider çıkmayı başardı. UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkını daha önceden elde etmesine rağmen Galler ile 1-1 berabere kalan milliler, grubu 17 puan ile lider olarak tamamlamış oldu.

Ermenistan ile karşılaşan Hırvatistan, sahadan 1-0 üstün ayrılarak aynı gruptan ikinci çıkan takım oldu.

12 puanı bulunan Galler ile 8 puanı bulunan Ermenistan ve 3 puanı bulunan Letonya, D grubunda elenen ülkeler oldu.

F grubunda yer alan Azerbaycan ise 7 puan ile grubunu 4. sırada tamamlayarak elenen ülkelerden birisi oldu. H grubunda yer alan Kazakistan ise 18 puan ile 4. sırada yer aldı ve turnuvaya veda etti.

Grup maçlarında en yüksek puanı J grubunda bulunan Portekiz topladı. Portekiz toplamda 30 puan ile grubunu lider tamamladı.

Grup maçlarında en düşük puan alarak tur atlayanlar ise 14 puan toplayan C grubundan İtalya ve G grubundan Sırbistan oldu. İki ekip de gruplarını ikinci olarak tamamladı.

Grup maçlarında hiç puan toplayamayan ülkeler ise A grubunda Güney Kıbrıs, B grubunda Cebelitarık, C grubunda Malta, H grubunda San Marino ve J grubunda Lihtenştayn oldu.

Avrupa Futbol Şampiyonası Grupları

A grubunda 21 puan ile İspanya grubu lider tamamlarken 17 puan ile İskoçya ikinci sırada bitirdi. A grubunun veda edenleri ise 11 puan ile Norveç, 8 puan ile Gürcistan ve 0 puan ile Güney Kıbrıs oldu.

B grubunda 22 puan ile Fransa grubu lider tamamlarken 18 puan ile Hollanda ikinci sırada bitirdi. B grubunun veda edenleri ise 13 puan ile Yunanistan, 6 puan ile İrlanda ve 0 puan ile Cebelitarık oldu.

C grubunda 20 puan ile İngiltere grubu lider tamamlarken 14 puan ile İtalya ikinci sırada bitirdi. C grubunun veda edenleri ise 14 puan ile Ukrayna, 8 puan ile Kuzey Makedonya ve 0 puan ile Malta oldu.

 

D grubunda 17 puan ile Türkiye grubu lider tamamlarken 16 puan ile Hırvatistan ikinci sırada bitirdi. D grubunun veda edenleri ise 12 puan ile Galler, 8 puan ile Ermenistan ve 3 puan ile Letonya oldu.

E grubunda 15 puan ile Arnavutluk grubu lider tamamlarken 15 puan ile Çekya ikinci sırada bitirdi. E grubunun veda edenleri ise 11 puan ile Polonya, 10 puan ile Moldova ve 2 puan ile Faroe Adaları oldu.

F grubunda 20 puan ile Belçika grubu lider tamamlarken 19 puan ile Avusturya ikinci sırada bitirdi. F grubunun veda edenleri ise 10 puan ile İsveç, 7 puan ile Azerbaycan ve 1 puan ile Estonya oldu.

G grubunda 18 puan ile Macaristan grubu lider tamamlarken 14 puan ile Sırbistan ikinci sırada bitirdi. G grubunun veda edenleri ise 11 puan ile Karadağ, 6 puan ile Litvanya ve 4 puan ile Bulgaristan oldu.

 

H grubunda 22 puan ile Danimarka grubu lider tamamlarken 22 puan ile Slovenya ikinci sırada bitirdi. H grubunun veda edenleri ise 18 puan ile Finlandiya, 18 puan ile Kazakistan, 9 puan ile Kuzey İrlanda ve 0 puan ile San Marino oldu.

I grubunda 22 puan ile Romanya grubu lider tamamlarken 17 puan ile İsviçre ikinci sırada bitirdi. F grubunun veda edenleri ise 15 puan ile İsrail, 12 puan ile Beyaz Rusya, 11 puan ile Kosova ve 2 puan ile Andorra oldu.

J grubunda 30 puan ile Portekiz grubu lider tamamlarken 22 puan ile Slovakya ikinci sırada bitirdi. J grubunun veda edenleri ise 17 puan ile Lüksemburg, 10 puan ile İzlanda, 9 puan ile Bosna-Hersek ve 0 puan ile Lihtenştayn oldu.