Yahudileri Gammazlayan Yahudi

08.08.2023 / Tarih / Genel

Hollandalı Yahudi bir ailenin kızı olan Ans van Dijk, tarihin en akıl almaz savaş suçlularından ve hainlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yahudileri Gammazlayan Yahudi

1905 yılında doğan ve 22 yaşında evlilik hayatı kuran Ans van Dijk, 8 senenin sonunda cinsi yöneliminin farklı olmasından dolayı boşandı ve Miep Stodel isimli Hollandalı bir kadınla ilişki kurdu. Hemen ardından küçük bir dükkân açarak birlikte işletmeye başladılar.

Her şey bundan sonra başladı. 1942 yılında Almanya Hollanda'nın kontrolünü ele geçirdi ve Alman politikası gereği iş sahibi olan tüm Yahudiler tutuklandı. Tutukluluğu esnasında ancak Alman istihbaratı için çalışırsa serbest bırakılacağı ve sevdiklerine dokunulmayacağının sözü verildi. Ans van Dijk de bu teklifi kabul etti.

Yahudiliğini ve mağduriyetini de kullanarak çok kısa sürede Almanlara karşı organizasyonlarda bulunan örgütlerin içine sızdı. Alman istihbaratına direniş mensuplarının gizlenme yerlerini, dosyalarını ve profillerini veren Dijk, işi çok ileri boyuta taşıyarak ailesini ve kardeşini dahi ihbar etti.

Muhbirlik yaptığı dönemde hem Yahudileri hem de partizanları hedef alan gammaz kadın, resmi verilere göre ihanet ettiği en az 85 kişi toplama kamplarında öldü. Ancak dayandırıldığı işlere göre 700 masum insanın ölümünden sorumlu olduğu öne sürülüyor. Hatta Hollanda’da yaşamını süren ve henüz 13 yaşında olmasına rağmen Almanya’nın Hollanda’yı işgalini gün be gün defterine aktaran (Anne Frank’in Hatıra Defteri) meşhur Anne Frank ve ailesini de onun ifşa etmiş olabileceği üzerine duruluyor.

Anne Frankin hatıra defteri Alman işgalinin sonlanmasının ardından hemen Haziran 1945'te açılan mahkemelerce tutuklanan Ans van Dijk, yargılanma esnasında, bu işi sadece kendini koruma amaçlı yaptığını söylese de "bulunmasına yardım ettiği her kişinin karşılığında para aldığı ve işini hevesle yaptığı" tespit edilmiş ve ağır ihanetten suçlu bulunmuştur. 1948'de idam mangası tarafından öldürülmüştür.

Ans van Dijk