Yeşim Taşı Faydaları

22.08.2022 / Sağlık / Genel

Doğada yeşil tonlarında bulunan Yeşim Taşı, sağlık ve rüya taşı olarak da bilinmesinin yanı sıra vücut ve cilt için şifa kaynağıdır.

Yeşim Taşı Faydaları

Yeşim / Jade Taşı, iyileştirici taştır. Ruhu ve bedeni tüm hastalıklardan korur. Ayrıca hastalıkları iyileştirici özelliğe sahip olduğuna inanılır. Cepte ya da kolye olarak taşınan Yeşim Taşı zaman zaman enerjiyi şarj eder ve genel olarak hastalığa karşı korur. Ayrıca yeşim taşı masaj aletiyle yapılan uygulamaların cilde ve gözaltı morluklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Yeşim taşının kullanımı çok eskilere dayanmaktadır ve kökleri eski Doğu uygarlıklarına dayanmaktadır. Çin, yeşim taşına gerçekten saygı duyulduğu ve kutlandığı yerdir. Her türlü mücevher ve heykele kazınmış olarak bulunabilir. Dünya çapındaki antik yerlerin kazılarında yeşim taşı aletlerin ve mutfak eşyalarının kalıntıları bulundu.

Yeni Zelanda'daki kabileler maskelerini süslemek için yeşim taşı kullanırdı. Su ruhlarına bir adak sunmak istediklerinde yeşim taşının mistik güçlerine de yönelirlerdi. İspanyolların bile yeşim taşı kullandığı iddia ediliyor. İspanyollar yeşim taşına; “piedra de ijada” ya da bel taşı diyorlar.

Yeşim taşı dediğimiz şey, aslında iki ayrı değerli taştır. Bu iki değerli taş, 17.yüzyılın ortalarına kadar aynı taş olarak kabul edilen nefrit ve jadeit taşlarıdır. Günümüzde, her iki taşın da hala yeşim taşı olduğunu düşünenler olsa da, her ikisinin de farklı özellik ve kullanım alanlarına sahip olduğu kabul edilmektedir.

Jadeit taşı daha nadirdir. Ayrıca daha pahalıdır ve daha çok renkte gelir. Nefrit taşı ise; tipik olarak yeşil, sarı ve beyaz renktedir. Bazı çeşitleri kırmızıdır. Bu taş, Jadeit taşına göre daha yağlı ve mumlu bir görünüme sahiptir. Jadeit taşı, temel olarak Kanada ve Amerika’nın kuzey bölgesinde bulunurken, nefrit taşı daha çok Çin, Rusya ve Yeni Zelenda’dadır.

yeşim taşı

Yeşim Taşının Özellikleri

 • Yeşim taşı hem sağlık hem de rüyalar için çok etkili bir taştır.
 • Dengeleyici ve şifalı özelliklerinden dolayı vücutta detoks etkisi yaratır.
 • Cilt, saç ve lenf bezlerine iyi gelir. Özellikle yeşim taşı ile yüze yapılan masaj ciltteki kan akışını düzenleyerek kırışıklıkları giderirken aynı zamanda cilde parlaklık kazandırır.
 • Hem fiziksel hem de manevi anlamda yenilenme sağlar.
 • Zihni dinginleştirerek rüyaları şifalandırır. Kişinin rüyalarını hatırlamasını sağlar.

Yeşim Taşının Faydaları

 • Yeşim taşı hem ruhsal hem de fiziksel anlamda kişiyi şifalandırır. Dengeleyici ve yenileyici bir özelliği vardır.
 • Zihni arındırdığı için kişinin spiritüel yönüyle bağlantısını güçlendirir.
 • Huzur ve dinginlik verir.
 • Yeşim taşı, başlangıçlar ve fırsatlar için de etkili bir taş olarak bilinir.
 • Yenileyici ve arındırıcı özelliği dolayısıyla yüzyıllardır sauna, spa gibi yerlerde masaj yapmak için kullanılmıştır.

Yeşim Taşı Nasıl Temizlenir

Kristallerin kullanılmadan önce ve düzenli aralıklarla temizlenmesi önerilir. Böylece taşın enerjisini temizleyebilirsiniz. Yeşim taşını temizlemek için belli başlı yöntemler vardır:

 • Kristalinizi toprağa gömüp bir gece boyunca bekleterek arındırabilirsiniz.
 • Kristalinizi bir tütsü yardımıyla arındırabilirsiniz.
 • Kristalinizi güneş ışığında arındırabilirsiniz.
 • Kristalinizi selenit taşının veya bir tuz lambasının yanında bırakarak da arındırabilirsiniz.

Yeşim Taşı Faydaları

Koruyucu bir tılsım olarak uzun bir geçmişe sahip olan yeşim taşı, iyi şansla ilişkilendirilmektedir. Evrendeki iyi şeylerin bu taşa doğru aktığına inanılır. Şans için bir muska olmasının dışında, bir yeşim taşı kolye, yüzük ya da bileklik takmak; fiziksel, ruhsal, zihinsel ve duygusal boyutlarda iyileştirici olabilir.

yeşim taşı

Yeşim Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Kalp ile bağlantılı olan yeşim taşı; neşe yaymayı sever. Boğa, İkizler, Terazi ve Koç burçları için serinletici bir dokunuşa, kalbi topraklamaya ve büyütme yeteneğine sahiptir. Kendi zihinlerini ikinci kez tahmin etmekten bıkmış Boğa burçları için, kendilerine olan inançlarını güçlendirir.

İkizler burcu için yeşim taşı; insanlar ve deneyimlerle uyum içinde olmalarına yardımcı olacak bir muska olarak çok kullanışlıdır. İkizler burcuna mensup kişiler, eğlenceyle dolup taşan kişilerdir. Ancak, kararsız olabilirler. Yeşim taşı, bu kişilere kesinlik getirmek ve bolluğa hazırlamak için kalbi açacaktır.

Yeşim taşıyla yapılan masajın cilde faydaları:

 • Yeşim taşıyla yapılan masaj sayesinde elmacık kemikleri ve gözaltındaki fazla yağlar atılır.
 • Kan akışını hızlandırdığı için, yüze uygulanan kremlerin etkisini artırır ve hızlı emilmesini sağlar.
 • Yeşim taşını buzdolabında bekletip yüze masaj yaptığınız takdirde kılcal damarları küçülterek gözaltı morluklarının azalmasını sağlar.
 • Ciltte kırışıklık olan bölgelere düzenli masaj yapıldığı takdirde, kırışıklık görünümünü gözle görülür şekilde azaltmaktadır.
 • Cilt alerjilerinde yüze masaj yapıldığında faydalıdır.
 • Sabah uygulandığında yüzdeki uyku şişkinliklerinin giderilmesine yardımcı olur.