8 Adımda Kendi Tarzını Oluştur

21.04.2022 / Moda / Magazin / Genel

Tarz sahibi olmak neden önemli? Çünkü tarzımız imzamız gibidir. Kendimizi ifade etme şeklimizdir. Hem bizi yansıtan hem de keyif almamızı sağlayan bir ifade şeklidir bu.

8 Adımda Kendi Tarzını Oluştur

Oluşturduğumuz tarzla birlikte, kendimize olan güvenimizi, kendimizi iyi tanıdığımızı ve kendimizi gösterirken keyif aldığımızı ortaya koyuyoruz. Şıklığımızın kaynağı taklit etmek ya da takip etmek değil, biziz. Bu yüzden elimizde bir tarzımız olmalı. O tarz ışığımızı yansıtacak; bizi biz yapacak.

Çünkü ben buradayım, bu benim, ben kendime güveniyorum diyeceksin. Hayatın her alanında kendini göstereceksin. Hadi, kendi tarzını oluştururken nelerden ilham alabileceğine bir bakalım.

1) Bir ya da birkaç tane ilham perisine ihtiyacın olabilir. İşte bu benim tarzım diyebileceğin her şeyi kendine çıkış noktası olarak belirleyebilirsin.

2) Vücudunu iyi tanımalı ve kabul etmelisin. Kilo alıp verebilirsin ama formun, hatların hep seninle. Bu yüzden kıyafet seçimini bu formu ele alarak yapmanda fayda var. Giyinmek, kusurları avantaja çevirmektir unutma. 

Giyinmek, kusurları avantaja çevirmektir

3) Ne kadar sade, ne kadar ölçülü, ne kadar sen olursa o kadar iyi. Buna şu açıdan da bakabiliriz: Bir kadının kendi için sınırları ve “hayır”ları olmalı.

4) Seninle bütün olan, adeta senin avatarın haline gelen bir obje, bir tavır, bir alışkanlık edinebilirsin. Mesela bir gözlük, kırmızı bir ruj, sana özel gülme şekli, simsiyah kıyafetlerine zıtlık oluşturan renkli ayakkabıların, hep senin kullandığın bir söz…

5) Temel kıyafetlerin gücüne inanmalısın. Özellikle de siyah rengin. Çünkü o, bütün renkler yok olmadıkça yok olmaz. Evet, en güzel renk sana yakışan renktir derler ama siyah demirbaşlar arasındadır. Siyah parçaların gardırobunda her daim olsun. Unutma siyah kurtarıcındır.

6) İstemediğin bir şeyi asla üstünde ve yanında taşımamalısın. Hayat bunun için kısa, inan bana. Hatta bunu hayatının her alanına uygulayabilirsin. Yanında iyi hissetmediğin insanlara, seni yansıtmayan kombinlere ve artık sana iyi gelmeyen hiçbir şeye katlanma.

Siyah tarzınız için kurtarıcı renktir

7) Her zaman bir çılgınlığın olsun. Bence biraz eğlenmekte sakınca yok. Zaten en tarz sahibi modacılar bile bize birbirinden çılgın defilelerle zihinlerinin ne kadar renkli olduğunu, bazen kuralların yıkılması gerektiğini göstermiyorlar mı? Bu, tuhaf karşılanmaz bilakis merak uyandırır.

8) Kendi kimliğinle, kendin olarak bir farklılık yaratmalısın. Hayatı kendi istediğin gibi yaşamak, kendine zaman ayırmak, kendini önemsemek, taviz vermemek, hataları derse çevirmek ve hep kendin olmak… Tarzını oluştururken seni besleyecek ve sana yol gösterecek unsurlar bunlar işte.

en tarz sahibi modacılar ve renkli defilerinden ilham alabilirsiniz