5 Adımda Kararan Takıları Parlatma

30.09.2022 / Genel

Yaz kış yaptığımız o güzel kombinler takısız olmaz. Ama takıların da durduk yerde kararak içimizi karartmak gibi bir özelliği var maalesef.

5 Adımda Kararan Takıları Parlatma

Kombinlerimize eklediğimiz ışıl ışıl takılarımızla arz-ı endam etmek için onlara iyi bakmalı ve kararan takılarımızı derhal parlatmalıyız. Altın, gümüş ya da imitasyon fark etmez, çevresel koşullar tüm takıları kirletebiliyor, tüm takıların renklerini soldurabiliyor. Hal böyle olunca da sadece iddiasız görünmekle kalmayıp bazen alerjik reaksiyonlara bile sebep olabiliyorlar.

O zamaaaan hadi, kararan takılarımızı nasıl parlatabileceğimize birlikte bakalım. Ve daima ışıltımızla göz kamaştıralım kızlaarr. Hem takılardan hem de doğamızdan gelen ışıltımızla tabi ki. Hadi başlıyoruz!

1- Altın takılar pek kararmaz ama yine de düzenli bir şekilde bakım yapmak en doğrusu. Bunun için bir kaba ılık su ve deterjan ekle. Takılarını bu suyun içinde yarım saat kadar beklet. Sonra diş fırçasıyla ovala, ardından yıka ve kurula.

2- Gümüş takılarının yeniden pasparlak olmasını istiyorsan sirke ve karbonat karıştırılmış suda 1-2 saat beklet. Yarım su bardağı sirke ve 2 yemek kaşığı karbonat kullanman yeterli.

3- Gümüş takılar için etkili olan bir yöntem daha var. Ben denemedim o yüzden ne kadar etkili bilmiyorum ama denemekten zarar gelmez. Takılarını diş macunu ve diş fırçası ile fırçalayarak temizleyebilirsin. Sonra da durulaman ve kurulaman gerek.

Kararan takıları diş fırçası ve macunu ile temizleyebilirsiniz.

4- İşte gümüş takıları parlatmak için araştırdığım bir tarif daha: Bir kaseye 2 yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı tuz at ve üstüne biraz su ekle. Hepsini iyice karıştır. Bir bezi bu karışıma batırıp gümüşlerini silebilirsin.

5- En çok deforme olan takılar imitasyon olanlarıdır maalesef. İçine limon damlatılmış su ile temizleyebilirsin. Limonlu suyun içine bir miktar karbonat eklersen daha da etkili bir sonuç elde edersin.

Kararan takıları parlatma yöntemleri