Akılalmaz Bir Kölelik: Pata Seca

01.12.2023 / Tarih / Genel

Köle Florencio ya da sahiplerinin seslendiği adıyla Pata Seca, her gün yüzlerce kadınla ilişkiye girmesi için zorlanıyordu.

Akılalmaz Bir Kölelik: Pata Seca

19. yüzyılın başlarında Brezilya’da kölelik hüküm sürerken Sao Paulo’da dünyaya gelen ve doğum tarihi kesin olarak bilinmeyen Afrika kökenli Ruque Jose Florencio, tüm insanlığın geçmişinde rastlanabilecek en sıra dışı figürlerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Pata Seca’nın diğer kölelerden bir farkı vardır. 2.18 metre boyuyla, yaklaşık 150 kiloluk atletik ve güçlü vücuduyla dikkat çeken Seca, yapılı bacaklarıyla muazzam bir iş gücünün örneğiydi.

Brezilya’da yaygın olan inanışa göre uzun boylu ve yapılı erkeklerin çocuğu da, tıpkı babaları gibi fiziksel olarak gelişmiş oluyorlardı.

Bu düşünceden dolayı Seca, diğer köleler gibi iş gücünde değil damızlık köle olarak kullanıldı. Ağır işler yapmayan Seca, her gün yüzlerce kadınla birlikte olmak zorunda bırakılmıştı.

Seca’nın çocukları güçlü ve sağlıklı oldukları için de ayrıcalıklar kazanıyordu.

Seca, köleliğin kaldırılmasının ardından evlenip kendi isteğiyle 9 çocuk dünyaya getirmiştir. 1958 yılında ölen Seca’nın 300’den fazla çocuğu olduğu tahmin ediliyor.