Atlasglobal Uçuşlara Ara Verdi

27.11.2019 / Ekonomi / Genel

Ekonomik sıkıntılardan kurtulamayan hava yolu şirketi Atlasglobal, 21 Aralık tarihine kadar olan tüm uçuşlarını durdurduğunu açıkladı.

Atlasglobal Uçuşlara Ara Verdi

Atlasglobal, 2016 yılından itibaren ekonomik dalgalanma yalıyor. Üstüne bir de İstanbul Havalimanı’ndaki artan maliyetler eklenince 21 Aralık’a kadar olan tüm durdurduğunu açıkladı.

Atlasjet Havacılık A.Ş.'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

2015-2016 yıllarında ülkemizde yaşanan terör olayları ve hain darbe girişimi havacılık sektöründe büyük yaralar açmış, taşınan yolcu sayısı ve yolcu gelirlerinde 2017 yılı dâhil önemli kayıplara neden olmuştur. Havacılık sektörünün itici gücü olan turizm sektörü açısından olumsuz geçen söz konusu dönemin ardından, güvenlik algısı ve ana pazarlarla olan politik ilişkilerdeki iyileşmenin desteğiyle 2018 yılında başlayan toparlanma süreci devam etmiş; bu konuda alınan tedbirlerin etkileri havacılık sektörüne de olumlu bir şekilde yansımaya başlamıştır. 2015-2016 yıllarında yaşanan bu elim olaylar gerek operasyonel gerekse de ticari açıdan Havayolumuzu olumsuz yönde etkilemiştir. Bunun yanı sıra 2018 yılı ikinci yarısında Türk Lirası'nda yaşanan hızlı ve agresif dalgalanmalar özellikle iç pazar dinamiklerini de olumsuz etkileyerek uçakla seyahat etme talebinde azalmaya sebep olmuştur

Atlasjet Havacılık A.Ş., yaşanan olumsuzluklara rağmen belirledikleri yeni stratejiler ile 2018 yılı ikinci döneminde kâr eden duruma geldi. Şirket kendisini toparlamasına rağmen 2019 yılında yaşanan gelişmeler sonrasında tekrar zarar eder duruma geldi.

2019 yılı Nisan ayı itibariyle Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na geçiş, hava yolu şirketlerine büyük masrafa sebep oldu. Artan maddi yük ile Atlasglobal de büyük zarar etti. İstanbul Havalimanı’na geçiş sürecindeki masraflardan dolayı Atlasglobal, 2016/2017 döneminde yaşadığı zararı telafi edemez duruma geldi.

Nakit akışındaki ihtiyaçlarını gidermek için son çareye başvuran Atlasglobal, 26 Kasım - 21 Aralık 2019 tarihleri arasındaki tüm uçuşları durdurma kararı aldı. 16 Aralık 2019 tarihine kadar şirketin web sitesi üzerinden satış işlemleri de kapalı olacaktır.