Avustralya Yangını Korkunç Boyutlarda

7.1.2020 / Çevre / Genel

2019 Eylül ayından bu yana Avustralya’da devam eden yangınlar 24 insan ve yarım milyon hayvanın ölüme yol açarak büyük bir felakete dönüştü.

Avustralya Yangını Korkunç Boyutlarda

Korkunç yangının, geçtiğimiz dönemi kuraklıkla bitiren Avustralya bölgesinde, aşırı sıcaktan dolayı tutuşan kuru otların oluşturduğu ufak tefek alevlerin yoğun ormanlık bölgelerde yayılması ile büyüdüğü düşünülüyor. Yaklaşık 20 milyon hektarlık bir araziyi kapsayan yangınlar, bölge halkını ve canlılarını oldukça zor durumda bırakıyor.

Bu konudaki en acı gösterge ise, NASA’nın uydu fotoğrafları. Eylül ayından bu yana çekilen görüntülerin üst üste koyulması ile oluşturulan görsel, kıta üzerindeki yangınların durumunu gözler önüne seriyor.

Avustralyada eylül ayından bu yana gerçekleşen yangınların nasa görüntüsü,avustralya yangın haritası,avustralya yangın nasa

Milyarlarca dolar harcandığı söylense de önüne geçilemeyen yangınlarla ilgili Başbakan Scott Morrison’un konu ile ilgisi ise yetersiz görülüyor. Böylesine ehemmiyet arz eden bir zamanda tatile çıkması ve tatil fotoğraflarını boy boy afişe etmesi yoğun eleştirilere sebep oluyor.

Bunun yanı sıra uluslararası arenadan gelen bağışlar, çeşitli STK’ların, sanatçıların ve halkların desteği ise Avustralya halkının yüreğine su serpmiş durumda. Özellikle timsah avcısı olarak bilinen Steve Irwin ve ailesinin vahşi yaşam hastanesinde kurtardığı binlerce hayvan doğal yaşamın korunması açısından oldukça önemli. Umarız en kısa sürede bu konuda bizim de yüreğimize su serpecek başka haberlerin de duyumunu alırız.

avustralya yangın hayvanlar,avustralya yangının sebebi,avustralya yangın nedeni,avustralya yangın bağış, pray for australia