Köpek Kafalı Örümcek

9.11.2018 / Çevre

Dünyamızdaki canlı türü o kadar fazla ki, her geçen gün yeni bir türün keşfini duymak şaşırtmıyor artık bizi. Peki ya şekil şemalleri?

Köpek Kafalı Örümcek

Görsel olarak aşina olduğumuz şekillerin dışında bir şeyle karşılaştığımızda illa ki tedirgin oluruz. Bilmediğimiz şeylerden korkmak gibi bir huyumuz var. Tabi bu bir genelleme ve genellemenin dışına çıkan insanlar sayesinde, algıladığımız evreni bir tık daha genişletebiliyoruz.

Bu duruma en son katkı sağlayan iki kişi, Bilim Yazarı Ferris Jabr ve Bilim İnsanı ve Fotoğrafçı Andreas Kay.. Ekvador Yağmur Ormanları’nda karşılaştıkları bir türü fotoğrafladılar ve adını “Bunny Harvestman” koydular. Neden mi Bunny Harvestman? “Bunny” tavşan demek; bizim köpek benzetmemiz aksine onlar kulak kısmını tavşana benzetmişler. “Harvestman” da, “Opiliones” takımında yer alan, "Arachnida" olarak adlandırılan örümceğimsi türlerini ifade ediyor. Yani anlayacağınız, onlar için bu tür, “Tavşan Kulaklı Örümceğimsi”.. Ama biz “Köpek Kafalı Örümcek” demeyi tercih ettik.

Neredeyse 400 milyon yıldır var olduğu düşünülen bu zehirsiz eklem bacaklı için hangisi daha uygun siz karar verin? Videosu ve fotoğraf galerisi için kelimelere tıklayabilirsiniz.

Bunny Harvestman, Tavşan Kulaklı Örümceğimsi, Köpek Kafalı Örümcek

 
Arachnida