Aynalardan Yansıyan Şiirsel Otoportreler

29.12.2020 / Kültür / Sanat / Genel

Şanghay'da yaşayan sanatçı Ziqian Liu, "kendisiyle iletişim kurmak ve kendini daha iyi tanımak" için otoportre fotoğrafçılığı kullanıyor.

Aynalardan Yansıyan Şiirsel Otoportreler

Devam eden serisi Reflection 2’de, dairesel bir aynanın yansımasında poz vererek ilginç yanıltıcı efektler yaratmaya çalışıyor. Bu fotoğrafların çoğunda yüzünü gizli tutan sanatçı, bunun yerine minimalist ortamla etkileşimde bulunurken ellerine, kollarına ve sırtına odaklanıyor.

Ziqian Liu poetic self-portrait reflection

Açılarla oynayarak simetri ve mükemmel düzen arzusunu tatmin etmeye çalışan Ziqian Liu, perspektifin, eserlerinde ortaya çıkan iki ana temadan biri olduğunu açıklayarak şunları ifade ediyor:

Yakaladığım görüntüler, yaşamak istediğim idealize edilmiş dünyayı temsil ediyor ve dışarıyla bütünleşmek, gerçek dünyadaki dengesizliğe saygı duymak ve onu tanımak için bir hatırlatma niteliği taşıyor benim için.

Liu'nun otoportre fotoğrafçılığında keşfettiği bir diğer tema, "insan ve doğa arasındaki ortak yaşam". Bu serideki tüm görseller, kompozisyonda çiçek veya meyve gibi en az bir doğal obje içeriyor. Bunun amacının, insan ve doğa arasında "bir uyum durumu" bulmaya çalışmak olduğunu söylüyor.

Sanatçının şiirsel otoportre fotoğraflarından bazılarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazla çalışmasını görmek için web sitesini ya da Instagram hesabını takipte kalabilirsiniz.

Ziqian Liu poetic self-portrait reflection gallery