Başarılı Blog Yazıları Nasıl Yazılır

1.8.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Blogerlar için site kurmaktan daha zahmetli bir iş varsa o da kesinlikle siteyi güncel tutmak için sürekli benzersiz yazılar yazmaktır.

Başarılı Blog Yazıları Nasıl Yazılır

Blog yazmaya yeni başladıysanız ya da uzun zamandır metinler üretiyorsanız her kelimenin önemini çok iyi biliyorsunuzdur. İsterseniz ticari bir amaç için isterseniz de kişisel bloğunuz da makaleler paylaşmak için olsun, herhangi bir sebepten dolayı yazı yazmak kafa yoran bir meslektir.

blog kurmak

Sosyal medyaların ortaya çıkması ile youtuber, instagrammer gibi yeni internet fenomenleri ortaya çıksa bile blogerlık hala etkili bir şekilde kullanılıyor. Blogerlar Google Adsense ile yazdıkları metinler arasında reklam göstererek çok cüzi miktarlarda ödemeler de alabiliyorlar. Üstelik Google Adsense’ten reklam kodu almak için milyonlarca takipçiye de ulaşmanıza gerek yok. Bir web sitesi kurup yazı yazmaya başladığınız zaman kısa sürede reklam onayı alabilirsiniz.

Blog İçeriğiniz Nasıl Olacak

Genelde blogerlar tek türde makale yazarlar. Mesela gezmeyi çok sevenler gezdikleri yerler ile ilgili anılarını kaleme alarak okurları ile paylaşırlar. Gezmeyi seven diğer insanlar da gidecekleri yer hakkında önceden bilgi sahibi olmak istedikleri için oraya giden gezginlerin makalelerini okurlar.

Ya da bir teknoloji bloğunuz var ise bu konuda makaleler yazabilirsiniz. Mesela yeni çıkan bir telefonu inceleyebilir ve özelliklerini okurlarınız ile paylaşabilirsiniz. Bu sayesede o telefonu almak isteyenler sizin makalenizi okuyacak ve telefonun avantaj-dezavantajlarını görmüş olacak.

Blog İçeriği Nasıl Olmalı

Yazı Yazarken Dikkat Edin

Okunmayacak metin yazmanız sizin zamanınızı boşa harcamanız demektir. Bu yüzden makale yazarken daha okunaklı yazmaya çalışın. Yazılarınızı yazarken karmaşık olmamasına dikkat edin. Olabildiğince sade ve anlaşılır yazmaya dikkat edin.

blog yazarak para kazanmak

Araştırmaktan Korkmayın

Eğer bir yazı yazacaksanız mutlaka öncesinde araştırma yapın. Okurlarınıza yanlış bilgi verirseniz sizin yazılarınızı okumamaya başlarlar. Zamanla sitenize de ziyaret etmeyi keserler. Bu yüzden daha gerçekçi ve daha doğru içerikler oluşturun. Öncelikle yazdığınız makalenin doğruluğuna siz inanın.

blog yazmak

Görsel Kullanmaktan Çekinmeyin

Düz yazılar insanları soğutur. Yazıların içerisinde abartıya kaçmadan görseller kullanın. Görseller metninizi zenginleştirecektir. Okunmasını arttıracaktır. Okurlarınızın daha uzun süre sitenizde zaman geçirmesini sağlayacaktır.