Biatlon Sporu?

03.03.2022 / Spor / Genel

Biatlon, İskandinav ülkelerine özgü kayaklı koşu ile tüfekli atışın bir araya getirildiği ve kış mevsiminde oynanan spor dalıdır.

Biatlon Sporu?

Ülkemizde pek yaygın olmayan, İskandinav ülkelerine özgü bu sporun 18. yüzyıl İskandinavya'sına dayanan askeri kökenleri vardır. Askerlerin Norveç ve İsveç'in sınır arasında devriye gezerken iyi nişan almaları ve hızlı kayabilmeleri gerekiyordu. Tüm engebeli parkurlardaki turlarda, yarışmayı ve atış mesafesindeki hedeflere ateş etmeyi içerir.

Biatlon Nasıl Oynanır?

Biatlon genel olarak engebeli arazilerde oynanmaktadır. Oyunun farklı kategorileri bulunmaktadır. Bunlar 5 kategoriden oluşmuştur.

  • Bireysel
  • Toplu Çıkışlar
  • Takip Yarışları
  • Sürat Yarışları
  • Takımlı Bayrak Yarışları

Başlangıçlarını genellikle belirlenmiş zaman aralıklarıyla yapan yarışmacılar "skating" stili ile kayar ve zamana karşı yarışırken hedeflere vurmak için durular. Ateş ederken, ayakta durmak ya da yüzükoyun eğilmek tercih edilir. Bir hedefi kaçırmak cezalandırılır. Yarış mesafesi ve hedeflerin sayısı etkinliğe bağlıdır.

Erkeklerde 20, kadınlarda 15 km olan ana etkinlik bireyseldir ve 4 ateş etme evresi içerir. Erkeklerde 10 km olan sprint, kadınlarda 7.5 km'dir ve ilk 2 atış evresinden oluşur. Nöbetleşe yarışlardaysa 4 biatloncunun her biri 6 ya da 7.5 km kayar ve 2 kez ateş eder. Takipteyse 10 ya da 12.5 km'den oluşan bir parkurda 4 ateş etme evresi için durulur. Her bir yarışmacı sırtında 3.5 kg ağırlığında bir tüfek taşır. Bu tüfeklerin 5.6 mm'lik cephaneleri de elle doldurulabilirdir ya da 5 mermilik şarjörleri vardır.

Kayaklar, kayakçının boyundan en fazla 4 cm kısa olmalıdır ve batonların boyu biatloncunun boyunu geçmemelidir. Siyah renkteki elektronik hedefler vuruldukları zaman otomatik olarak beyaza döner. Bu çok küçük hedeflerin ayakta ateş edilenleri 11.5 cm, yüzükoyun ateş edilenleriyse 4.5 cm genişliğindedir.