En Popüler 8 Çizim Stili

26.08.2019 / Kültür / Sanat / Eğitim

Çizim, mimarların, animatörlerin, tasarımcıların ve birçok serbest sanatçının kullandığı kreatif sürecin temelini oluşturan bir uygulamadır.

En Popüler 8 Çizim Stili

Bir kağıt parçası ve kalem kullanarak, sonsuz duygu ve kendini ifade etme biçimi sunan çizim, farklı tekniklerin kullanılması ile de çok daha renkli bir hale gelmektedir.

çizim teknikleri isimleri

Her sanatçının kendine özgü bir çizim stili vardır. Fakat her ne kadar bu çizim stilinde ustalaşsalar da, kendilerini özgür bırakarak diğer stillerden de faydalanır ve farklı türde eserler de verirler. Örneğin, Leonardo da Vinci, Mona Lisa ile tanınabilir, ancak yüzlerce not defterini rafine bitmiş eskizleri de oldukça meşhurdur.

Farklı çizim türleri ile becerilerini geliştiren sanatçılar, kişisel tarzlarını şekillendirmeye çalışırken, kreatif süreçteki pozitif etkilerini de deneyimlemiş olurlar.

Hadi gelin hep birlikte popüler çizim tekniklerine bir göz atalım.

LINE DRAWING

Bu stilde çizimler, gölgelendirme olmadan yalnızca konturlar kullanılarak oluşturulur. Çizim becerilerinizi geliştirmek için harika bir tekniktir. Kaleminizi kağıttan ayırmadan uygulamaya devam ederek, ortaya tek çizgiden oluşan özgün bir çizim çıkarabilirsiniz.

line drawings

 

DOODLING

Doodling, bilinçaltımızı kağıda aktarmak için harika bir yoldur. Oldukça basit karalamalarla boşlukları doldurarak oluşturduğunuz bu çizimde karşınıza harika enstantaneler çıkacak.

doodling - doodle çizim tekniği

 

CARTOON

Dilimizde daha çok karikatürle özdeşleştirebileceğimiz çizgi film çizim stili, 19. Yüzyılın başlarına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Sanatçıdan sanatçıya, kültürden kültüre tarzında değişimler gösterse de, özünde yarı gerçekçilik yarı fantezi bulundurur.

cartoon çizim tekniği - tom ve jerry

 

POINTILLISM

Georges Seurat'ın Empresyonizm sonrası tablolarıyla ilişkilendirilen bu çizim türü, iyi bir tekniğe ve üsluba sahiptir. Sanatçılar yüzlerce, hatta binlerce küçük noktayı karıştırıp ışık ve gölge oluşturabilirler. Sonuçlar genellikle şok edici derecede gerçekçi olabilir.

pointillism

 

PHOTOREALISM / HYPERREALISM

Aşırı gerçekçi bir çizim oluşturmak oldukça sabır gerektiren bir iştir. Bazen saatlerce hatta günlerce üzerine çalışmak zorunda kalabileceğiniz çok ince ayrıntılara önem vermeniz gereken bir türdür. Çizimin bir fotoğraf kalitesinde olması beklenir.

photorealism - hyperrealism

 

ARCHITECTURAL

Çok fazla teknik çizim kullanılan bu stil size fazla sanatsal gelmeyebilir. Fakat reelde çarpıcı sanat eserleri haline gelecek bu çizimler aslında büyük bir yetenek ve hayal gücü ister. Ayasofya gibi tarihi bir binanın tam bir kopyasını çizerken ya da kendi fantezi mimarinizi oluştururken detaylara oldukça hassasiyet ve özen göstermeniz gerekiyor.

architectural drawing - mimari çizim tekniği

 

ANAMORPHIC

3D çizimler, derinlik ve yanılsama yaratmak için perspektif ustalığına ihtiyaç duyar. Sonucunda oldukça çarpıcı ve şaşırtıcı eserler oluşturabilirsiniz.

anamorphic 3d çizim tekniği

 

FASHION

Tasarımcılar tarafından fikirlerini kağıda dökmek için kullanılan moda illüstrasyonu, genellikle bir giysinin özünü gösteren hızlı ve pratik çizimlerle oluşturulur. Bu çizim tipik olarak, modellerin yüksekliğini taklit eden uzun şekillere sahiptir ve yüze değil, kıyafetlere odaklanıldığı için yüz özellikleri genellikle eksik veya çok azdır.

fashion - moda çizim tekniği