Erken Uyanmanın Faydaları

25.06.2022 / Sağlık

Dünya üzerinde iz bırakmış başarılı insanların çoğu güne erken başlamış.

Erken Uyanmanın Faydaları

Zihnimiz sabahın ilk saatlerinde daha berrak olduğundan dolayı, bu soruların yanıtlarını bulmamız çok daha kolay olacaktır. Günümüzde, sevgi duyulmadan gidilen işler/okullar, özel ilişkilerdeki hatalı tercihler gibi vakaların birçoğu bireylerin kendilerini yeterince tanımamasından kaynaklanıyor.

Erken kalkan insanlar planlı hareket etmek, hedeflerini oluşturmak ve onlara ulaşmak konusunda daha başarılı oluyorlar. Ve ayrıca güne sessiz bir şekilde başlamanın huzurunu yaşıyorlar. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey için gün, sabah 5:30’da başlıyor. Jack, işe başlamadan önce 10 km koşup meditasyon yapıyor. Apple’ın genel müdürü Tim Cook ise sabahları 4:30’da maillerini cevaplamaya başlıyor.

Araştırmalar gösteriyor ki, erken kalkma alışkanlığı insanlardaki yaratıcılığın ortaya çıkmasını sağlıyor. Aynı zamanda, rakipleriniz uyurken güne başladığınız için de kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Dahası, eğer kendinizi normalden iki buçuk saat kadar erken uyanmaya alıştırırsanız, her gün için ekstra 150 dakika kazanıyorsunuz.

Erken Uyumanın Faydaları:

1. Erken Kalkmak Size Daha İyi Notlar Verir:

Özellikle öğrenciler için erken kalkmanın faydaları söz konusu olduğunda, daha iyi notlar birinci olur. Prestijli bir araştırmaya göre, kendilerini "sabah insanları" olarak tanımlayan üniversite öğrencileri, çalışma programı puanlarında olmayan veya "gece kuşu" olanlardan daha fazla puan kazanıyor gibi görünmektedir. Tabii ki, iyi notlar onların kariyer fırsatlarını daha iyi korumalarına yardımcı olacaktır.

2. Erken Kalkmak Sizi Daha ProaktifnYapar:

Aslında, "Bir şeylerin gerçekleşmesini sağlamaktan kendimi sorumlu hissediyorum" ve "Hayatımdaki bu uzun vadeli hedefleri belirlemek için biraz zaman harcıyorum" gibi ifadelere katılmaları daha olasıdır.

3. Erken Kalkmak Size Sorun Beklentisi Verir:

Bir araştırma, bu erken yükselticilerin kendi sorunlarını tahmin etme ve diğer "gece baykuşlarına" kıyasla daha etkili bir şekilde azaltma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve bu da kariyerlerinde daha fazla başarıya yol açtığını gösterdi.

4. Erken Kalkmak Daha Fazla Zamana Sahip Olmanızı Sağlar:

Sabahın erken saatlerinde uyanmanın sağlığa faydaları listesindeki bir sonraki adım, bir gün içinde bir şeyler yapmak için daha fazla zamanınızın olacağıdır.

5. Erken Kalkmak Size Daha İyi Bir Plan Sağlar:

Hayatınızda birçok hedefiniz var ve hepsini başarmak istiyorsunuz, değil mi? Amaç, büyük bir ev satın alma, yüksek ve istikrarlı bir gelir elde etme veya bir promosyon arama arzusu olabilir. Amacınız henüz bu hedeflere nasıl ulaşacağınızı planlamak için herhangi bir şey olabilir.

6. Erken Kalkmak Verimliliği Artırır:

Erken kalktığınız için, bu erken saatlerde daha az dikkat dağıtıcı olacak, böylece daha az kesinti ile daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca sonra uyku Geceleri iyi olan insan beyni tamamen şarj olur ve çok çalışmaya hazır hale gelir. Zamanında uyanırsanız, elinizden gelenin en iyisini yaparsınız ve her şeyi daha iyi ve daha hızlı elde edersiniz. Başka bir deyişle, sabahları insanların daha iyi kararlar verebilecekleri ve hedefleri planlama ve belirleme konusunda daha iyi görünebilecekleri iddia edilmektedir.

Öte yandan, ilk başta erken uyanmayı huysuz bulabilirsin, ancak bu alışkanlığa alıştıktan sonra yeni bir güne başlamak için daha fazla enerjin olacak.

7. Erken Kalkmak Egzersiz Yapmanızı Sağlar:

Birçok başarılı iş adamı pratikte erken uyanır spor. Yeni gününüze başlamanın en iyi yollarından biri sabah erken sporlarıdır. Sadece enerjinizi artırmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda geceleri daha iyi uyumanızı sağlar.

8. Yatağın Yakınında Egzersiz Yapan Kişiler Uyumakta Zorlanabilirler:

Ayrıca, egzersiz yapmak için erken kalkmak metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur.

9. Erken Kalkmak Daha İyi Uyumanızı Sağlar:

Uyku uzmanlarına göre, eğer insanlar erken yatar ve erken uyanırlarsa, vücutları daha onarıcı bir uyku sağlayacak olan dünyanın günlük ritimleriyle daha uyumlu olacaktır.

10. Erken Kalkmak Sizi Daha İyimser Yapar:

Dünyanın dört bir yanında, erken kalkanların kabul edilebilirlik, iyimserlik, memnuniyet ve vicdan gibi farklı özellikler gösterdiğini gösteren birçok çalışma var. Öte yandan, o gece baykuşları karamsarlık vedepresyon Ve zeka ve yaratıcılıkla bağlantılı olduğunda nevrotik olmak.

11. Erken Kalkmak Size Hareket Kolaylığı Sağlar:

Yoğun saatlerde trafiği kim sever? hiç kimse. Erken kalkanlar, erken kalabalığın ayrılması nedeniyle daha kolay ve daha az kalabalık bir seyahat olduğunu gösterir. Erken seyahat edin ve bunlardan kaçının

12. Erken Kalkmak Size Sakin Bir Saat Verecektir:

Sınıf arkadaşlarından önce ofisine gelenler, ilk bir ya da iki saatin odaklanmadan kesintisiz bir zaman geçirdiğini bildiriyorlar.

13. Erken Kalkmak Size Aileniz İçin Zaman Verir:

Sabah erken kalkarsanız, ailenizden biriyle daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Eve işi getirmek yerine rahatlayabilir ve gevşeyebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı bir kahvaltı yapmanın tam zamanı. Kahvaltıyı ne sıklıkla atlarım? Aslında, kahvaltı tüm gece oruç tuttuktan sonra vücudunuzu besleyecektir.

14. Erken Kalkmak Sizi Daha Eğlenceli Kılar:

Emotion dergisinin bir raporuna göre, genellikle erken kalkanlar "gece baykuşlarından" daha mutlu ve daha olumlu. Bu insanlar sabahları daha iyi hissettiklerini, belki de günlük rutinleri resmi olarak organize edilmiş 9-5 sistem topluluğuyla daha uyumlu olduğu için rapor ettiler.

15. Güneşin Tadını Çıkarın:

Erken kalkmak güneş doğarken size yardımcı olacaktır. Özellikle, rahatlama zamanı. Rahatlamak gerçekten zaman kaybetmez. Günün sonunda dinlenmek için zamanınız yoksa, bunu günün başında yapın.

16. Doğanın Güzelliğini Yaşayın:

Sabah erkenden doğal harikaları takdir etmek için iyidir. Bahçeye çıkabilir ve kuşların cıvıltılarını duyabilir veya çiçek çiçeklerini izleyebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde doğa en iyisidir çünkü her şey doğal ve sakindir. Bu zihinsel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

17. Stresi Azaltın:

Genellikle, otobüsü bekliyorsunuz ve sadece 30 dakika içinde ofise geliyorsunuz, bu zihninize çok fazla baskı uygulayacak ve gününüze böyle kötü bir ruh haliyle başlamanız uzun vadede kötü olabilir. Baskı almak sabah istediğiniz son şeydir. Erken kalktığınızda, aceleyle değil, her şeyi doğru yapmak için zamanınız olacak.

18. Rahatlayın:

Normal günlerde, erteleme düğmesine birkaç kez bastıktan sonra uyanırsınız, sonra geç kalacağınızı bilirsiniz. Bundan sonra, mümkün olduğunca çabuk çıkmak ve sabah trafiğinde sıkışıp kalmak ve hatta yerinde durmak için savaşmak için acele edin.

19. Dünyayı Değiştirin:

Bu, sabah erken kalkmanın faydaları söz konusu olduğunda başka bir şey değil, aynı zamanda önemlidir. Bu gerçekten çılgınca geliyor, ancak erken kalkmak sadece 30 dakika dünyayı veya en azından hayatınızı değiştirebilir. Her gün erken kalkmak hayatınızda büyük bir fark yaratabilir.

Masada otururken rahatlamaya hazırsınız Bununla ilgili sorun, beyninizin en şiddetli olduğu sabah saatidir. Bu nedenle, uyandığınızda kendinize gazete okumak, sabah haberleri izlemek, egzersiz yapmak ve kahvaltı yapmak için zaman vermelisiniz.