Evliliğin İlk Yılları

21.11.2019 / Genel

Evliliklerin ilk yılları çiftler için oldukça önemlidir. İlk yıllar evli çiftlerin geleceğinde belirleyici etkiye sahip yıllardır.

Evliliğin İlk Yılları

Evliliğin ilk günleri eşlerin birbirlerine her anlamda yakın oldukları günlerdir. İlk günlerde her iki tarafından mutluluğu tarif edilemez. Bu dönemde bol bol sözlü ifadeleri kullanılır. Romantizm yoğun bir şekilde yaşanır.

evliliğin ilk yılları

Çiftlerin ilk günlerde yaşadıkları bu mutluluk dolu günler ve birbirleri ile yaptıkları bol sohbetler, ilerleyen zamanlarda azalma gösterebilir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre evliliğin ilk yılları, çiftlerin gelecekleri belirleyen en büyük etkendir.

Bknz: Evliliğin İlk Yılları

Evliliğin ilk iki yılında çiftler birlikte yaşamayı öğrenmeli ve karşılıklı sorun çözme odaklı bir gelecek inşa etmeliler. Ayrıca, evliliğin ilk yıllarında birbirlerini sorumluluk sahibi ebeveyn olmaya da hazırlamalılar.

Eşlerin bir ömür boyu birlikte uyum içerisinde yaşamaları için bir takım zorlukları aşmaları gerekiyor. Bu zorlukları şöyle sıralayabiliriz.

 • Karşılıklı yaşanılan problemlerde çözüm üretmeyi bilmeliler.
 • Tartışma esnasında birbirlerine karşı olan saygıyı yitirmemeliler.
 • Her zaman birbirlerine karşı samimi olmalılar.
 • Eşler birbirlerine hayat arkadaşı, iyi bir dost, sırdaş ve aile olmalılar.
 • Zıt kararlar aldıkları zaman bile ortak bir noktada buluşmayı öğrenmeliler.
 • Hedeflerinden vazgeçmemeliler. Hedefleri doğrultusunda yürürken eşler birbirlerine destek olmalıdır.
 • Yetiştikleri aile ortamı ya da kültür çatışmalarını bir kenara bırakıp, birbirlerini anlamalı-dinlemeli ve birbirleri ile gelecek planlarını sürekli yapmalılar.

ömür boyu birliktelik

Evli çiftler mutlaka birbirleri ile iletişim kurabilmeliler. İlk yıllardan sonra aralarında iletişim koparsa bu durum beraberinde sorunları da getirir. İletişim kuramayan çiftler problemleri çözmek yerine problemlerin üzerine yeni problemler eklerler.

Bknz: Sağlıklı Evlilik

Evlenen çiftler her zaman birbirlerine destek olmalılar. Genellikle evliliğin ilk yıllarında olan sorumluluk paylaşımını evliliklerinin her yıllarına yaymalılar. Her zaman birbirlerine destek olmalılar. Birbirlerini kırmamalı ve birbirlerine fazla yük bindirmemeliler. Her zaman eşitliği sağlamalılar.

bize ne oldu

Bize Ne Oldu?

Genç çiftler, evlilik kararı aldıktan sonra stresli bir yolculuğa çıkarlar. Söz, nişan ve düğün hazırlıkları yaparken birçok sorun ve kargaşa ile karşılaşırlar. Evlilik hazırlıklarını atlatan çiftler ise düğünden sonra balayı tatiline çıkarlar. Balayı tatili biten yeni evli çift ise gerçek hayata atılmış olur.

İşte tam da bu sırada evli çiftler hayatı sorgulamaya başlarlar. Daha önce hiç üstlenmedikleri sorumlulukları üstlenmeye başlarlar. Bu sorumluluklara alışkın olmayan çiftler ise depresyona girebilir. Bu durumda birbirlerine destek olan çiftler için gelecek her zaman daha güzel olur. Eşler birbirlerine her zaman her konuda destek olmalılar.

evlilik romantizmi bitirir mi

Evlilik Romantizmi Bitirir mi?

Her evli çift, evliliklerinin ilk yıllarında romantizmi yoğun yaşar. Aradan geçen yıllar ise romantizmde azalmaya neden olur.

Çiftler, ilk tanıştıkları dönemlerde aşırı romantizm içerisindedir. Bu durum evlendikleri nişanlılık ile evliliğin ilk yılları arasında bile farklılık gösterebilir. Evlenen çiftler, gün geçtikçe birbirlerine daha fazla alışacak ve bu durum bazı şeylerin sona ermesine sebep olacaktır. Romantizmin temelinde tanışma olduğu için çiftlerin birbirlerini tanıması ile romantizmin bitmesi doğru orantılıdır.

Bu konuda yapılacak olan şey ise basittir. Çiftler her ne kadar birbirlerini tanısalar da romantizm hislerini birbirlerine yaşatmalılar. Bunun için sürekli olmasa da birbirlerine küçük sürprizler yapabilirler.

mutlu yaşam formülü

Mutlu Yaşam Formülü

Evlilik basit iş değildir. Bir yabancı ile aynı evde yaşayıp, o yabancı ile aile olmak büyük bir iştir. Evlilikle televizyon dizilerinde ya da sinema filmlerinde gördüğünüz veya okuduğunuz kitaplardaki gibi değildir. Evliliğinizi hayal ürünü evlilikler ile kıyaslamak yerine eşiniz ile planlarsanız sonsuza kadar mutlu bir yaşam ortamı oluşturmuş olursunuz.

Evliliklerde sorunlar mutlaka yaşanır. Hiçbir sorunun olmadığı bir evlilik düşünülemez. Önemli olan bu sorunları yaşamamak değil, bu sorunları çözüme ulaştırmaktır. Sorun yaşayan çiftler birbirlerine yeni sorunlar çıkarmak yerine sorunları çözüp hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeyi öğrenmeleri gerekiyor.

son sözü söylemeyin

Son Sözü Söylemeyin

Evliliklerdeki en büyük kavga “son sözü ben söylerim” kavgasıdır. Hemen hemen her evli çift bu yüzden kavga edebilirler. Şunu unutmayın ki; evliliklerde her zaman son sözü söyleyen aynı kişi olmamalıdır. Her konuda herkes bilgi sahibi olamaz. Eşler birbirlerine kulak vermeli ve birbirlerinin fikirlerine açık olmalıdır. Son sözü, o konuda bilgi sahibi olan kişi söylemelidir.

Yeni Evli Çiftlerin Dikkat Etmesi Gereken Sorunlar

Yeni evli çiftler evliliklerinin ilk günlerinden itibaren kafalarında soru işaretleri beslerler. Bu çok yanlış bir durumdur. Aklınızda soru işareti tutmak yerini o konuyu eşiniz ile paylaşıp çözüme ulaştırmak, hem sizi hem de evliliğinizi kurtaracaktır.

yeni evli çiftler

Genellikle yeni evli çiftler şu sorunları yaşar.

 • Evliliklerinin her gününde ilk günkü gibi romantizm ve yakınlık istemeleri,
 • Yaşanan çatışmaların üzeri kapatılarak kalp kırıklığı oluşturulması,
 • Birlikte daha az eğlenmek, daha az gezmek ve daha az aktivite yapmak,
 • Eşlerin birbirlerine karşı bencilce davranması,
 • Eşe duyulan saygısızlığın artması,
 • Aileler ile ilgili sorunların yaşanması,
 • Bütçe sorunu yaşamak,
 • Eşlerin kurdukları aileden çok kendi ailelerine bağlı olmaları,
 • Cinsel sorunlar,
 • Sigara, alkol ya da zararlı madde kullanımı ile ilgili sorunlar,
 • Duygusal ya da fiziksel saldırıya maruz kalmak,
 • Evlilikten beklentilerin aşırı fazla olması ve bu beklentilerin karşılanmaması sonucu yaşanılan huzursuzluk,
 • Keşke evlenmeseydim diyen bir eş,
 • Sorumsuz tutum ve davranışlar

Yukarıda bahsedilen sorunlar ciddi problemlerdir. Bu sorunlardan bir tanesini bile yaşıyorsanız acilen düzeltmek için bir çözüm üretmeniz gerekiyor. Yoksa gelecek ile ilgili planlarınızda hayal kırıklılığı yaşayabilirsiniz.