Film İncelemesi: Salgın

7.02.2020 / Sinema / Eğlence

Hava ve solunum yoluyla insandan insana geçen ve bulaştığı bedenleri birkaç gün içinde öldüren virüs salgını tüm dünyayı sarmıştır.

Film İncelemesi: Salgın

2011 yılında çekilen Amerikan yapımı Contagion / Salgın isimli filmin yönetmenlik koltuğunda Steven Soderbergh oturuyor.

Bir virüs salgınının dünyayı nasıl ölüme getireceğinin işlendiği yapımda Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne gibi ünlü isimler yer alıyor. Dünya nüfusunun büyük bir kısmını etkileyen virüs ile mücadeleyi anlatan filmde, insanların çaresizliği işlenmiş durumda.

contagion incelemesi

Contagion / Salgın

Japonya’ya iş seyahati yapan Beth, Hong Kong’da bir kumarhaneye gider. Burada tüm dünyayı etkileyecek olan virüsü kapan ilk kişilerden olur. Virüsten habersin Chicago’ya dönen Beth, virüsü oğlu Clark’a da bulaştırır.

Beth evde kriz geçirince hemen hastaneye kaldırılır. Mitch, karısının ölüm haberini alınca şok geçirir. Ama en büyük şoku evden gelen telefon ile yaşar. Çünkü oğlu Clark da hastalanmıştır. Mitch eve gidene kadar Clark hayatını kaybeder. Bu gelişmelerin ardından Mitch de karantinaya alınır.

Dünya Sağlık Örgütü, Hong Kong’dan yayılan ölümcül virüsü duyurur. Ardından dünyanın birçok yerinde vaka sayıları artmaya başlar. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri Beth ile yakın zamanda temas kuran herkes ile iletişime geçer. Çünkü bu kişiler de virüsü taşıyor olabilir ve başkalarına yayabilirler.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre ölümcül virüs domuz ve yarasa ile benzerlik taşımaktadır. Bu iki hayvandan insanlara bulaştığı düşünülür.

Vaka sayıları sürekli artmaktadır. Bu artışların önüne geçecek olumlu haber ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından duyurulur. Artık virüs kopyalanmıştır. Kopya virüs sayesinde aşı geliştirmeye başlanılacaktır.

contagion salgın filmi incelemesi

Sokaklar boşalmış ve insanlık her geçen gün azalmaya başlamıştır. İnsanlar evlerinde, sokaklarda ve otobüslerde can vermeye devam ediyordur.

Kopya virüsten ilacı geliştiren Ally isimli doktor, test aşamalarını atlayarak ilk kendisinde uygular. Test aşamaları için artık zaman kalmamıştır. Kendisini denek yapan doktor, sorun olmadığını ve tedaviyi bulduğunu öğrenince Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri de ilacın seri üretimine başlar.

contagion 2011 inceleme

Yine de kısa sürede tüm insanlara yetecek kadar ilaç üretilemez. İlaç üretimi yavaş ilerlemektedir. Üretilen ilaçlar da insanlara kura yoluyla dağıtılmaktadır.

Bu ilaçları yasa dışı elde etmek isteyen suç örgütleri de artar. Dünyanın her yerinde suç ve cinayet oranları artmaktadır. Aşı sırası gelen insanlar aşılarını olurken, diğerleri korku içerisinde evlerinde sıralarının gelmesini bekler.