Fotoğrafçılık Tekniği

01.08.2022 / Eğitim / Genel

Fotoğrafçılık tekniği açısından tarihe baktığımızda ilk ayırdedici özellik onun kopyalanıp çoğaltılabilir olma özelliği olmuştur.

Fotoğrafçılık Tekniği

Daguerretype’ların kırılgan, kolay yıpranabilir özelliği karşısında keskin olmamasına karşın çoğaltılabilen Talbotype’lar fotoğraf adına daha işlevsel olmuştur. Burada fotoğraf tekniğinde ayırt edici diğer özelliklere de değinecek olursak; Tintype fotoğrafın dayanıklı bir yüzey üzerine aktarılmasını; ıslak – kuru levha – jelatin ise film yüzeyine ilişkin kimyasal; objektifler – kameralar fiziksel açıdan teknolojik gelişmeleri özetlemektedir. Optik ve kimya alanlarındaki gelişmeler fotoğrafçılığın müthiş bir ivme katederek gelişmesine sebep olmuştur. Yakın dönemde ortaya çıkan akıllı iletişim araçları ise fotoğrafa ilişkin yeni tartışmaların habercisi konumundadır.

akıllı cihazlar ve fotoğraf ikilisi

Akıllı Cihazlar ve Fotoğraf İkilisi

Fotoğraf Tekniği Aşamaları

1. Film kullanan (analog) kameralar ile fotoğraf tekniği aşamaları

 • Görüntü fotoğraf makinası aracılığıyla gümüş bromür taneciklerinden oluşan emilsüyonlu yüzeyin üzerine ışığın yardımı ve diyafram-enstantene kombinasyonu ile pozlama işlemi gerçekleştirilir.
 • Pozlanmış film tamamen karanlık bir ortamda çıkarılıp spirale sarılarak film banyosu tankına aktarılır. Tankın içindeki film kimyasal işlemlerden geçtikten sonra negatif olarak gün ışığına çıkarılır.
 • Negatif üzerinden seçilen görüntü agrandizör yardımı ile yine karanlık bir ortamda basılarak büyütme işlemine tabi tutulur. Baskısı yapılan fotoğraf yine kimyasal bir takım işlemlerden geçirilerek pozitif hâle getirilir ve kurutulur.
 • Negatifler arşivlenir. Baskılar kimi zaman çerçevelenenir kimi zamanda albümlere yerleştirilerek paylaşılır.

2. Dijital sensörlü makinalar ile fotoğraf tekniği aşamaları

 • Görüntü, ışığın yardımı ve diyafram-enstantene kombinasyonu ile aynalı ya da aynasız dijital fotoğraf makinasındaki dijital sensör aracılığıyla hafıza kartı üzerine kaydedilir.
 • Kaydedilen görüntü bilgisayara aktarılır ve photoshop gibi görüntü işleme programları yardımı ile işlenir. İşlenen görüntü haricî disklerde depolanır.
 • İşlenen görüntüden yazıcılar aracılığıyla çıktı/baskı alınır.
 • Bilgisayar ve akıllı iletişim araçları aracılığıyla tüm dünya ile paylaşılır.

3. Akıllı iletişim araçları ile fotoğraf tekniği aşamaları

 • Görüntü, akıllı iletişim aracı aracılığıyla ciğazın içindeki hafıza kartı üzerine kaydedilir.
 • Ekranda beliren görüntüye kadrajlama, ışık, kontrast ve renk ayarları yapılır, istek doğrultusunda bir filtre efekti eklenir.
 • Facebook, Instagram, youtube ve twitter gibi sosyal iletişim ve paylaşım siteleri üzerinden tüm dünya ile anında paylaşılır.
 • Fotoğraf tekniğine ilişkin yakın dönemlerdeki en popüler gelişmeler değişken objektifli dijital aynasız fotoğraf makinaları ile akıllı iletişim araçları şekline dönüşen cep telefonları üzerinden seyretmektedir.
 • Akıllı iletişim araçları üzerindeki gps, bluetooth vb araçlar yeni nesil fotoğraf makinalarında da yer almaktadır. Dolayısıyla görüntüler anında istenilen yere aktarılabilmekte ve/veya paylaşılabilmektedir.

2004 yılında Leica M modeliyle başlayan değişken objektifli dijital ve aynasız fotoğraf makinaları 2006 yılında Olympus ve Panasonic, ilerleyen yıllarda Samsung, Sony, Nikon, Pentax ve Fuji Film’le; 2012 yılında Canon EOS M’in de katılması sonucu tüketim yelpazesi gelişerek oldukça çeşitlenmiş, hatta büyük boyut profesyonel dijital fotoğraf makinalarının fotoğraf severler-akademisenler ve profesyoneller tarafından geleceği sorgulanır hâle gelmiştir. Teknolojinin sınır tanımaz yenilik anlayışı yine 2012 yılında devreye girmiş, kompakt fotoğraf makinasımsı cep telefonu Nokia Pureview 808 karşımıza çıkmıştır.

Nokia, Pureview 808 cep telefonu modeli ile yüksek çözünürlüklü 41 milyon piksel sensör, Carl Zeiss mercek ve Nokia tarafından geliştirilen over-sampling teknolojisi birlikteliğinde, standart çözünürlüklerde (2/3, 5 ve 8 milyon piksel) netlikten ödün vermeden zoom yapabilmek ve yedi piksellik bilgiyi bir piksele sıkıştırmak suretiyle belki de insanoğlunun bugüne kadar hayal edebileceği en net görüntü fotoğraf severlere sunulmuştur.

Aşağıdaki görsel Nokia Pureview 808 ile çekilmiş ve detay görüntüsü de hemen yanında verilmiştir.

nokia pureview 808 ile çekilmiş fotoğraf