Greyfurt Suyunun Faydaları

28.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Greyfurt ortalama 10-12 cm çapındadır. Çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur. İçinin rengi pembe veya beyaz olabilir.

Greyfurt Suyunun Faydaları

Düzenli olarak greyfurt yemek veya suyunu içmek bağışıklık sistemine fayda sağlayabilir.

C vitamini bakımından çok zengin olması ile bilinir ve bu vitamin zararlı bakteri ve virüslerin hücrelere zarar vermesine engel olan antioksidan özelliklere sahiptir.

Ayrıca yapılan çeşitli çalışmalarda C vitamininin soğuk algınlığı geçiren insanların daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olduğu görülüyor.

Greyfurtta bulunan A vitamini gibi diğer vitamin ve minerallerin de bağışıklığa fayda sağladıkları biliniyor. Böylelikle inflamasyona ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlayabiliyor.

Greyfurtta az miktarda B vitamini, çinko, bakır ve demir de bulunur ve bunlar birlikte olduklarında bağışıklık sistemine destek olurlar. Ayrıca cildinizin bütünlüğünü korumaya da yardımcı olarak enfeksiyonlara karşı koruyucu katmanı güçlendirirler.

Greyfurt Suyunun Faydaları:

1. Greyfurt Çok Su İçerir:

Greyfurt yaklaşık %92 oranında su ile önemli bir su içeriğine sahiptir. Diyetsiyen Wesley Delbrigde bunun vücut sistemi için oldukça yararlı olduğunu söylüyor: Günlük sıvı alımınızın yaklaşık %20’si aslında yiyeceklerden gelir. Günlük H2O hedefinize yaklaşmak için diyetinize biraz greyfurt ekleyin ve eşit büyüklükteki iki meyveden daha ağır olanı seçin. Çünkü daha fazla meyve suyu var.

2. Greyfurt Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur:

Çeşitli araştırmalar, her öğünden önce yarım taze greyfurt yiyen veya greyfurt suyu içen kişilerin, içmeyenlere göre daha fazla kilo verdiğini söylüyor. Ancak tüm çalışmalarda aynı sonuca ulaşılamadı. Bu nedenle bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Ancak greyfurt çok az kaloriyle çok miktarda besin ve su sağlar. Yarım greyfurtta sadece 39 kalori var.

3. Özü De İyi Gelebilir:

Bir greyfurtun dış tabakasını soyduğunuzda, sulu meyve ile aranızdaki beyaz eti koparıp atmak isteyebilirsiniz. Bu maddeye öz denir. Delbridge, “Bu öz, antioksidanlar ve daha dolgun hissetmenize yardımcı olacak çözünür lif açısından çok zengindir” diyor. Greyfurt özü, portakallardan daha acı bir tada sahip olsa da, meyve ile birlikte yemeye değer (eğer mümkünse).

4. Kötü Kolestrole Karşı Destek Sağlayabilir:

Bazı araştırmalara göre greyfurt “kötü” kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Bu durum kalp sağlığı için iyi olabilir. Ancak şu nokta önemli: Kolesterol düşürücü bir ilaç alıyorsanız, ekstra etki için greyfurt eklemeyin. Çünkü bu durumda greyfurt faydadan çok zarar getirecektir.

5. Greyfurt Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir:

Bunun nedeni, her porsiyondaki yüksek dozda A ve C vitaminleridir. Bazı araştırmalar özellikle yaşlılar için yeterli C vitamini (ve diğer mikro besinler) almamanın bağışıklık sisteminize zarar verebileceğini gösteriyor.

Greyfurt soğuğu önlemeyebilir, ancak içindeki vitaminlermuhtemelen soğuk algınlığının süresini azaltabilir.

6.Kalp İçin Faydalı Olabilir:

Greyfurtun kalbiniz için iyi olmasının başka bir nedeni daha var: Atardamarlarınızı hızla tıkayabilen başka bir yağ türü olan trigliserit düzeylerini düşürür. Özellikle kırmızı greyfurt, trigliseritleri düşürmede “sarışın” kuzenlerini geride bıraktı. Ancak bu amaçla tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

7. Greyfurt Kan Basıncını Düşürebilir:

Kan basıncı üzerindeki etkisi, greyfurtun yüksek potasyum seviyelerinden kaynaklanıyor olabilir. Potasyum, sodyumun olumsuz etkilerini nötralize eder. Ama yine de, zaten tansiyon düşürücü bir ilaç alıyorsanız greyfurt yemeyin. FDA’ya göre bazı ilaçlar greyfurt ile birleştirildiğinde tehlikeli olabilir.,

8. Ne Kadar Kırmızı, O Kadar İyi:

Tüm greyfurt renkleri vitaminler ve besinlerle doludur, ancak kırmızı ve pembe olanlar biraz daha öndedir. Antioksidanlar genel olarak kansere karşı destek sağlayabilir.

9. Greyfurt Kan Şekerini Konrol Etmeye Yardımcı Olabilir:

Greyfurt ayrıca düşük glisemik indekse (GI) sahiptir. Ancak bu konuda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

10. Meyve, Meyve Suyundan Daha İyidir:

Greyfurt suyunun pek çok faydası vardır, ancak geleneksel meyvenin kendisi, beslenme ve sağlık yararları söz konusu olduğunda, paranızın karşılığını fazlasıyla verecektir. Çünkü meyve suyu aldığınızda besinlerin bir kısmını alıyorsunuz ancak lifleri kaybediyorsunuz. Greyfurt suyu ayrıca kan şekerinizi meyvenin kendisinden daha fazla yükseltebilir.

11. Greyfurt Yara İyileşmesini Hızlandırabilir:

C vitamini, her ikisi de vücudunuzu sağlıklı bir duruma döndürmeye yardımcı olan sağlıklı yara dokusu ve yeni kan damarları oluşturmaya yardımcı olur. Bir greyfurt, günlük değerin %120’si olan yaklaşık 72 mg C vitamini içerir.

Özellikle ameliyat olmak üzereyseniz, günlük rejiminize vitamin, mineral veya herhangi bir bitkisel takviye eklemeden önce daima doktorunuza danışın. Bu durumda, bazı ilaçların metabolizmasını etkileme yeteneği göz önüne alındığında greyfurt için de geçerlidir.

12. Kansere Karşı Destek Sağlayabilir:

Bazı araştırmalar narenciye meyvelerindeki bileşiklerin iltihabı azalttığını ve kansere karşı destek sağladığını düşünüyor. Özellikle pembe ve kırmızı greyfurtta bulunan C vitamini ve beta-karoten bakımından zengin meyveler bu konuda destek sağlayabilir.

13. Buzdolabında Veya Rafta Saklanabilirler:

Greyfurt, buzdolabında üç haftaya kadar saklanabilir ancak oda sıcaklığında muhafaza edildiğinde en iyi lezzetini verir. Onları bir hafta içinde yemeyi planlıyorsanız, bir tezgahta veya masada bırakın. Araştırmalar meyve ve sebzeleri bir kaseye veya evin ortak alanına koyduğunuzda daha fazla yiyeceğinizi gösteriyor.”

14. Greyfurttan Yemek Yapabilirsiniz:

Greyfurt genellikle kahvaltıyla ilişkilendirilir, ancak bunun hayal gücünüzü sınırlamasına izin vermeyin. Greyfurt ayrıca salatalarda ve balık veya tavukla birlikte lezzetli olur. Aslında, bir avuç ceviz gibi protein ve biraz yağ ile eşleştirildiğinde en iyisidir.

15. Greyfurt, Portakaldan Daha Fazla A Vitamini İçerebilir:

Delbridge, bir greyfurtun yarısının günlük A vitamini değerinizin %28’ini (günlük 2000 kalorilik alıma göre) veya portakaldaki %4’ten çok daha fazlasını içerdiğini söylüyor.

16. Tek Başına Kokusu Size Bir Destek Verebilir:

Narenciye kokuları bir nedenden dolayı aromaterapide daha popüler hale geliyor. Tüm aromaterapiler solunmaz. Ayrıca cildinize esansiyel bir yağ sürebilirsiniz, bu da onu hissetmenizi ve aynı anda solumanızı sağlar.