Holi Festivali Nedir?

24.03.2021 / Kültür / Sanat / Genel

Holi, popüler bir antik Hindu bahar festivali. Festival, iyiliğin kötülüğe karşı zaferini, sevgiyi ve bağışlayıcılığı temsil eder.

Holi Festivali Nedir?

Hindistan'da ortaya çıkmış olan “Holi Festivali” ağırlıklı olarak Hindistan içerisinde kutlanır ancak aynı zamanda Hint yarımadası diasporası aracılığıyla Asya'nın ve Batı dünyasının diğer bölgelerine de yayılmıştır.

holi festivali

Holi, bir yıldız yılı bazlı Hindu Ay Takvimi olan Vikram Samvat Takvimi'nin Phalguna ayına düşen Purnima akşamında (dolunay günü) başlar. Bu gün, Miladi takvimde Mart ayının ortalarına denk gelir. Holi Festivali bir gece ve bir gün sürer.

holi festivali

Holi, baharın gelişi, kışın sonu ve sevgiyi yaşatmak amacıyla kutlanır. Birçok kişi için başkalarıyla tanışmak, oynamak ve gülmek, unutmak ve affetmek ve kırık ilişkileri onarmak anlamına da gelir. Festivalde aynı zamanda iyi bir bahar hasat sezonunun başlangıcı da kutlanmaktadır.

holi festivali

Holi, ağırlıklı olarak Hindistan alt kıtasında kutlanır ancak Hindu olmayanlar, diğer Güney Asyalılar ve Asya dışındaki diğer topluluklar arasında da popülerlik kazanmaktadır. Hindistan ve Nepal'e ek olarak festival Jamaika, Surinam, Guyana, Trinidad ve Tobago, Güney Afrika, Malezya, Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Mauritius ve Fiji'de de diaspora tarafından kutlanır. Son yıllarda festival bahar, aşk, eğlence ve renklerin kutlaması olarak Avrupa ve Kuzey Amerika'nın bazı bölgelerine yayılmıştır.

Holi kutlamaları, Holika Dahan olarak adlandırılan, Holi'den bir gece öncesinde insanların toplandığı bir şenlik ateşinin önünde dini ritüeller gerçekleştirmeleri ile başlar. Toplanan kişiler, kendi içlerindeki kötülüklerin şeytan kralı Hiranyakaşipu'nun kız kardeşi Holika'nın ateşte öldürülmesi gibi yok edilmesi için dua ederler.

holi festivali

Ertesi sabah bir "renk festivali" olan Rangwali Holi kutlanır. Bu kutlamalarda insanlar birbirlerini ıslatır ve renkli tozları birbirlerine atarlar. Su tabancaları ve su dolu balonlar da kutlamalar esnasında kullanılabilir.

holi festivali

Renk savaşı sokaklarda ve parklarda yapılır. Tapınaklarda bu festival gerçekleşmez. Gruplar davul ve diğer müzik enstrümanlarını taşır, seyahat eder, şarkı söyler ve dans ederler. Aile ziyaretleri ve Holi'ye özel yiyecek ve içeceklerin yenmesi de gelenekler arasındadır. Aralarında Bhang'ın da yer aldığı bazı geleneksel içecekler, psikoaktif bir madde olan kenevir de yer alır.