İlk Beyaz Gelinliği Kim Giydi

15.12.2018 / Tarih / Moda / Magazin

Her genç kız, evliliklerinde mutlaka beyaz gelinlik giymek ister. Beyaz gelinlik, evlilik çağına gelen her kızın hayallerini süsler.

İlk Beyaz Gelinliği Kim Giydi

Her genç kızın rüyasını süsleyen, evliliklerin vazgeçilmezi gelinliğin hikâyesi, yaklaşık 4 bin yıl önce eski Mısır'daki genç kızların giydiği kat kat pileli beyaz keten kumaştan tasarlanan gelinliğe dayanıyor. Ayrıca eski Yunan’da beyaz renkler kutlamayı ifade etmekteydi. Bu yüzden eski Yunan kızları da evliliklerinde beyaz renkli kıyafetler tercih ederlerdi.

İlk Gelinlik

Hem eski Mısır hem de eski Yunan’da beyaz tercih edilse de eski Roma’da evlenmek isteyen kızlar genellikle sarı renkleri tercih ediyorlardı. Orta çağ dönemlerinde ise gelinliklerin renginden ziyade kumaşı ön plana çıkmıştı.

Gelin ve Damat

Gelinlikte renk olarak beyazın kullanılması ise 16. yüzyılda yaygınlaştı. Bir düğünde beyaz kıyafet giydiği kayıtlara geçen ilk gelin, 1499 yılında 12. Lois ile evlenen İngiltereli Anne oldu. Günümüzdeki gelinlik modellerinin temelini ise 1854'de evlenen İngiltere'nin 64 yıl tahtta oturan kraliçesi Victoria'nın, Prens Albert ile evlenirken giydiği 5,5 metre kuyruklu beyaz saten kumaştan dikilen gösterişli gelinliği oluşturdu.

Türkiye'de ise 1930-1940'lı yıllarda ipek ve şifon kumaşlardan dikilen gelinlikte, 1940'lı yılların sonlarına doğru bir moda oluşmaya başladı. 1950-1960'lı yıllarda belden kabarık gelinlikler tasarlanırken, 1980-1990'lı yıllarda kumaşlarda ve modellerde farklılaşma görüldü.

İlk Gelinlik

Her yıl değişen moda, masumiyetin ve saflığın simgesi gelinliklere bir yenilik katarken, duvak, çiçek, tül, şifon, saten, dantel ve ipek kumaşlar her zaman gelinliğin vazgeçilmezi oldu.