İmanlı Gençlik mi, İdmanlı Gençlik mi?

25.09.2019 / Deneme / Din

Çağa ayak uyduracağım derken çağ dışı olmaya meyilli bir nesil yetişiyor. Ve bu nesil meylettikleri şeyin doğruluğunu dahi ispat edemiyor.

İmanlı Gençlik mi, İdmanlı Gençlik mi?

İman deyince aklınıza ne geliyor?

Çoğunuzun ''inanç, ibadet, itaat vb.'' dediğini duyar gibiyim. Evet, bir nevi haklısınız aslında. Genelde hepimize öyle öğretildi ve biz de öğrendik. Ya da öğrenciğimizi zannettik..

Hiç sorgulamadan, araştırmadan, ölçüp tartmadan her şeyi körü körüne kabul ederiz. Çünkü insanız!

idmanlı gençlik mi imanlı gençlik mi

Peki idman sözcüğü size neyi çağrıştırıyor ? Sanırım büyük bir çoğunluğumuz ''spor, beden eğitimi, kas geliştirme vb.'' durumlarını anlatıp, ifade edebilmek için kullanırız, değil mi ?

O zaman olaya bir de şu açıdan bakalım. Öncelikle iman kelimesi ile başlamak istiyorum. İman; etimolojik olarak güvenmek ve samimiyetle inanmak anlamlarına gelir. Bu dinimize göre Allah'a inanmak, ona kulluk etmek, İslam dininin esaslarını yerine getirmek anlamlarını da ifade etmektedir. Genel anlamda ise bir dine ya da yaşam tarzına gönülden bağlanmak anlamını taşır.

Peki kaçımız bu saydığım özelliklerden en az birine sahiptir? Ya da kaçımız bunu uygulamakta veya uygulamaya çalışmakta?.. Sanırım bu yüzdelik bir dilimle açıklayabilriz. Bana göre günümüzdeki gençleri ele alarak ancak %5'lik bir dilim; belki de daha az! Çok feci bir durum bu!

Neye dayanarak mı söylüyorum?

Yeni nesli görüyorum. Gençlerimizi, geleceğimizin umudu olarak gördüğümüz, güvendiğimiz o yavrucakları.. Malesef ki üzülerek söylüyorum; durumumuz öyle vahim ki pek yakın zamanda büyük bir (Allah göstermesin! Korusun inşallah) felaketle imtihana tabii olacağız. Görünen o ki içimizde hala ''iman'' kelimesini yanlış anlayan ve uygulayan koskoca bir ''çekirge sürüsü'' yetişmekte...

Evet, evet yanlış duymadınız! "Çekirge sürüsü'' dedim.

idmanlı gençlik mi imanlı gençlik mi

Çünkü; ''idmanlı'' kelimesini de yanlış anlayıp (ruhtan önce bedeni geliştirmeyi amaç edinen, ''içi boş dışı taş'' misali bir çekirge sürüsü) yetişmekte.. Vücudun gücünü arttırarak (yani idmanlı olarak) ruhunun gücünü azaltan (imanı eksik) hatta belki de kaybetmek üzere olan bir nesil yetişiyor?

Peki şimdi soruyorum size ''imanlı gençlik mi idmanlı gençlik mi?''