İmparatoriçe Ödülünü Aldılar

15.10.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye İmparatoriçe Theophano ödülünü takdim etti.

İmparatoriçe Ödülünü Aldılar

Biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortakları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşıyla dünyanın takdirini kazandı.

imparatoriçe ödülünü uğur şahin ve özlem türeci aldı

Almanya'da koronavirüse karşı aşı çalışması ortaya koyan çift, aldıkları ödüllerine bir yenisini ekledi. Türeci ve Şahin Yunanistan’da "İmparatoriçe Theophano" ödülünün sahibi oldu.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Avrupa'nın tarihi farklılıkları arasında köprü kurmaya katkıda bulunan kişi veya kurumlara verilen ödülü Şahin ve Türeci'ye takdim etti.

imparatoriçe ödülünü uğur şahin ve özlem türeci aldı

Sakelaropulu, verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

İki harikulade bilim insanına, hayatta ve bilimde birlikte yol alan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye İmparatoriçe Theophano ödülünü vermek benim için büyük bir mutluluk.

Şahin ve Türeci'nin, Akdeniz ve Orta Avrupa kültürlerinin kesişme noktasında büyüdüğüne dikkati çeken Sakelaropulu, çiftin 21. yüzyılın en büyük tehditlerinden biri olan koronavirüse karşı insanlığı korumaya alan aşının bulunmasında oynadığı rolün önemine değindiği konuşmasına şöyle devam etti.

Bugün burada önemli bir kadın ve erkeği, bilim insanlarından oluşan ekipleri ile insanlığa yaptıkları önemli katkılardan ötürü ödüllendiriyoruz. İnançlarını, özverilerini, azimlerini ve güçlerini ödüllendiriyoruz.