İstanbul Otağtepe Korusu

14.8.2018 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Seyahat

İstanbul’da yaşıyorsanız ve kafanızı dinlendirmek için yeşili ve oksijeni bol bir yer arıyorsanız Otağtepe Korusu tam size göre.

İstanbul Otağtepe Korusu

İstanbul’da yaşıyorsanız, hafta sonu tatilinizde günü birlik Otağtepe Korusu’na gidebilirsiniz. Doğal yeşilliği ile büyüleyici manzaraya sahip Otağtepe Korusu’na ister aracınız ile isterseniz de İETT kullanarak gidebilirsiniz.

Otağtepe Korusu için kendinize bir saat bile ayırmanız yeterli. Sakin ve doğal güzelliği ile kafanızı dinleyebileceğiniz güzel bir kaçamak olur sizin için.

Otağtepe Korusu

Otağtepe Korusu’na giderken aklınızda yeşillikler içerisinde piknik yapmak ve semaver yakıp çay içmek geliyorsa boşuna ümitlenmeyin. İçeride mangal ya da semaver yakamıyorsunuz. Yerlere örtü serip piknik yapmak da yasaklanmış durumda. Hatta içeriye kabuklu yiyeceklerle bile giremiyorsunuz.

Otağtepe Korusu’na giderken yanınıza sadece su almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü içeri de su alabileceğiniz bir yer yok. Otağtepe Korusu dışında büfeler mevcut. Buralardan su alabilirsiniz.

Otağtepe Korusu’nun dışında yemek yiyebileceğiniz ve çay çorba içebileceğiniz yerler mevcut. Bu yüzden içeri de herhangi bir şeyin tüketilmesi yasaklanmış durumda.

Otağtepe Korusu yeşilliğini korumuş ve manzarası güzel olan bir koru olsa da çok fazla ümitlenmemeniz gerekiyor. Biraz küçük bir yer olan Otağtepe Korusu’nda sadece köprüye karşı fotoğraf çektirebilirsiniz. Bir de içeride bulunan minyatür köprüde birkaç kare fotoğraf çektirdikten sonra aslında geziniz tamamlanmış oluyor.

Otağtepe Korusu 19:00’a kadar açıktır. Yayalar için giriş ücretsiz olup araçlar için ücretli otoparkı mevcuttur.

Nasıl Giderim

Gerçek adı Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olan Otağtepe Korusu’na özel araç ile gidecekseniz, içeride ücretli otoparkın mevcut olduğunu da belirtmek gerekiyor. Aracınız ile giderken ikinci köprüye bağlandığınızda Kavacık tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Yolun sağ tarafında kalıyor.

Özel aracınız yok ise İETT kullanmanız gerekiyor. Kadıköy’den 14M hattı ile giderseniz, Otağtepe durağında inerek yaklaşık 3 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Eğer 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden 15 nolu İETT hattı ile ulaşım sağlamak istiyorsanız Anadolu Hisarı durağında inmeniz ve yaklaşık 20 dakikalık yol yürümeniz gerekiyor.