Japonya'da Eşcinsel Sorunu

15.2.2019 / Moda / Magazin / Eğlence

G7 ülkelerinden Japonya’da 13 eşcinsel çift, sevgililer gününde mahkemeye başvurup evlenmelerine izin verilmesini istedi.

Japonya'da Eşcinsel Sorunu

Dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip ülkelerin oluşturduğu G7 grubunda eşcinsel evliliğin yasal olmadığı tek ülke olan Japonya’da Chizuka Oe ve Yoko Ogawa tam 25 yıldır beraber yaşıyorlar.

Japonya da Eşcinsel Sorunu

Geçtiğimiz günlerde evliliklerini resmileştirmek için Tokyo’nun batısındaki Nakano Evlendirme Dairesi’nin yolunu tutan çift, istediklerini alamadan geri döndüler. Sıra bekledikleri esnada bir görevleri yanlarına gelerek başvurularının geçersiz olduğunu belirtti.

Oe ve Ogawa gibi 5 lezbiyen ve 8 gay, toplam 13 çift, evlilik konusunda kendilerine uygulanan ayrımcılığın anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle 14 Şubat sevgililer gününde mahkemeye başvurdu.

Japonya da Eşcinsel Sorunu

Japonya’da eşcinsel çiftler birlikte yaşamalarına rağmen evlenemiyorlar. Hükümet buna izin vermiyor. Resmi olarak eşcinsel çiftlerin evlenmesine izin verilmiyor.

Anayasada yer alan “Her iki cinsin rızası olmadan evlilik akdi yapılamaz” cümlesi hükümete göre kadın ve erkekler olarak iki cins kabul ediliyor. Fakat eşcinseller bu durumu kabul etmiyor. Anayasaya giren bu maddenin 1950 yıllarında zorunlu evliliklerden dolayı olduğunu ve günümüzde bu maddenin eşcinselleri de kapsadığını belirtiyor.