Kaç Saat Uykusuz Kalabilirsiniz?

14.10.2020 / Bilim / Teknoloji / Sağlık

Özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler için uykusuz kalmak oldukça önemli. Peki ya şimdiye kadar en fazla kaç saat uykusuz kalabildiniz?

Kaç Saat Uykusuz Kalabilirsiniz?

1963 yılında 3 çılgın öğrenci inanılmaz bir deney için kolları sıvarlar. Bu deney ise oldukça ilgi çekidir. Çünkü deney sonucunda bir insanın en fazla kaç gün uykusuz kalabileceğini ve bu süreçte beynindeki değişimleri gözlemleyebileceklerdi.

Bu deney aynı zamanda bir rekor denemesi de olacaktı. Daha önce 10 gün 20 saat yani 260 saat uykusuz kalmayı başaran Tom Rounds, bu deney sonucunda rekoru elinden kaybedecektir.

uykusuzluk deneyi

Bruce McAllister adında genç bir öğrenci aklına gelen fikir ile yola koyuldu. Hemen konuyu arkadaşlarına da açıkladı. Arkadaşları da fikri ilginç bulunca üç öğrenci aralarında kura çekerler. Kura sonucunda Randy Gardner uykusuz kalacak kişi seçildi ve diğer iki öğrenci ise deneyi tamamlayacak kişiler oldu.

Henüz 17 yaşında olan üç genç, deneye başlamadan önce o dönemlerin uyku araştırmacısı ve Uyku Araştırma Merkezi kurucusu olan William Dement’i ziyaret etti. Bu ziyaret sonucunda William Dement deneye davet edildi ve deney bir anda ülke genelinde konuşulan bir konu oldu. Dement’in deneye dâhil olması hem Randy’i, hem arkadaşlarını hem de Randy’nin ailesini rahatlatmış oldu.

Her şey tamamlandıktan sonra deneyin ilk adımı 20 Aralık 1963 yılında atıldı. Randy Gardner, güzel ve uzun bir uyku çekti. Ardından uykusuz kalacağı günler başlamış oldu. Günde 3 öğün yemek yiyen Randy’nin her anı kameralar ile kayıt altına alındı.

dünyanın en uzun süre uymayan insanı randy gardner

William Dement ve yardımcısı dönüşümlü uyuyarak bu deneyi ve Randy’nin beynindeki değişimleri anlık takip ettiler. Deney süresinde Randy’deki ilk değişik 48 saat sonra oluştu. Artık Randy’nin konuşmalarında dil sürçmeleri başlamıştı. Ardından yavaş yavaş koku duyusu artmaya hatta bazı kokulardan aşırı rahatsız olmaya başladı.

Randy, fiziksel olarak çok iyi durumda. Ona basketbol ve bowling oynatabiliyoruz. Ama gözünü kapatsa hemen uyuyacak durumda. En zoru ise onu geceleri uyanık tutmak oluyor. – William’ın deneyin 5. gününde söylediği söz

Bu konuşmanın ardından Randy, Amerikan medyasında en çok koşulan isim olmayı başardı. Hatta o dönemlerde Kennedy suikastı ve Beatles turnesinin ardından en çok konuşulan konusu haline geldi.

kaç saat uykusuz kalabilirsiniz

Deneyin 7. gününden itibaren Randy, yemekleri tek başına yiyemez oldu. 9. günün ardından ise bellek kayıpları yaşamaya başladı. Bu gelişmenin ardından William deneyi sonlandırmak istedi. Randy devam etmek isteyince bu deney 11 gün boyunca devam etti. (264 saat 25 dakika)

Deney sonucunda William Dement tarafından yapılan açıklamalarda Randy’nin sağlık durumunun yerinde olduğu belirtildi. Ayrıca bu başarının ardından Randy, Guinness Rekorlar Kitabı’na 11 gün 25 dakika ile uyumadan durabilen kişi olarak adını yazdırmış oldu.

uyku deneyi yapılan genç

Aradan geçen 3 ay sonrasında Randy’nin bünyesinde bir takım rahatsızlıklar meydana gelmeye başladı. Birkaç yıl sonra ise uykusuzluk problemi yaşamaya başladı. 50’li yaşlarından itibaren uykusuzluk ile ciddi derecede mücadele etmeye başladı. O dönemlerde verdiği son röportajında ise “keşke bu deneyi hiç yapmasaydık” demiştir.