Sosyal Medya Bağımlısı Mısınız?

13.8.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Dünya genelinde yapılan birçok araştırmaya göre, mobil cihaz kullanan kişilerin gün geçtikçe sosyal medya bağımlılıkları da artıyor.

Sosyal Medya Bağımlısı Mısınız?

Her gün milyonlarca tweet atılırken, milyarlarca aktif kullanıcı facebook hesaplarında durum paylaşıyor. Instagram’da ise günlük milyonlarca fotoğraf ve video paylaşımı yapılıyor. Hal böyle olunca, insanlar da sosyal medya bağımlısı olmuş oluyorlar.

Siz de sosyal medya bağımlısı mısınız? Ya da sosyal medya bağımlısı olduğunuzu bilmiyor musunuz? İşte sosyal medya bağımlısı olduğunuzu ölçebileceğiniz beş madde.

sosyal medya bağımlılığı

1. Instagram’da fotoğraf paylaşmak için gezmek ya da yemek pişirmek

Günümüzde insanlar tatile çıkmadan önce nasıl fotoğraflar çekileceklerini bile planlıyorlar. Bavullarını çekilecekleri fotoğraflara göre hazırlayıp tatile o şekilde çıkıyorlar. Tabi, bu çekilen fotoğraflar hava kalmıyor. İçlerinden en güzelleri seçilerek Instagram’a yükleniyor. Yani bir çok insan aslında Instagram’a tatil fotoğrafı yüklemek için tatile çıkıyor diyebiliriz.

Bir diğer konu ise yemek pişirmek… Evde acıktığınız zaman normalde iki yumurta kırar karnınızı doyurursunuz. Ama iş Instagram’a yemek fotoğrafı yüklemeye gelince, dünyanın en iyi aşçısı siz olursunuz. Belki de daha önce hiç yemediğiniz yemekleri bile pişirebilir duruma gelebilirsiniz. Yaptığınız yemeklerin sunumunu da güzelce hazırlar, masayı süsler ve ardından fotoğrafını çekersiniz. Tabi, bu fotoğraf da havada kalmayacak. Hemen Instagram’a yüklenecek.

Aslında bu örnekler arttırılabilir. Mesela herkes pazardan kıyafet alıp giyer. Ama kimse Instagram’a bu kıyafetlerin fotoğrafını atmaz. Genelde büyük markaların kıyafetleri ile ya da büyük markaların mağazalarında çekilen fotoğraflar Instagram hesaplarına yüklenir.

sosyal medya bağımlılığı

2. Anlık paylaşımlarda bulunmak

Arabaya ya da otobüse bindiniz bir yere gidiyorsunuz. Hemen hemen herkes anında bir hikâye paylaşır. Mutlaka sizin bir yere gittiğinizi takipçileriniz ile paylaşma isteği duyarsınız.

Belki de arkadaşlarınız ile oturdunuz çay içiyorsunuz. Birbiriniz ile sohbet etmek yerine her köşeden birisi fotoğraf çekip kendi sosyal medya hesabına yükler. Daha sonra da gelen yorumlar üzerinden sohbet edersiniz. Hatta bazen yanınızda ki arkadaşınıza cevap vermek yerin onun profilindeki bir fotoğrafa yorum yaparsınız.

Oysaki hemen yanınızdadır ama yorumu illaki oraya yazarsınız. Çünkü kendisine söylediğiniz zaman sadece arkadaşınız bilecek. Ama yorum yaptığınız zaman onun arkadaş listesindeki herkes o yorumu görecek.  Amaç da bu değil mi zaten…

Eşiniz, akrabanız ya da bir dostunuz doğum yaptığında o bebeği görmeye gittiğiniz zaman ilk işiniz fotoğraflarını çekip sosyal medya da paylaşmak olur. Ve artık sizi tanıyan ya da tanımayan tüm takipçileriniz sizin bir bebek ile fotoğrafınızın olduğunu görür.

sosyal medya bağımlılığı

3. Kişiler hakkında her şeye ulaşabilmek

Tanıdığınız ya da tanımadığınız birçok kişi ile sohbet etmeseniz bile o kişiler hakkında her şeyi sosyal medya hesaplarından öğrenebilirsiniz. En çok sevdikleri rengi, tuttukları takımı, siyasi görüşlerini ve daha birçok bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Yeter ki bir kişiyi tanımak isteyin. Hemen o kişinin sosyal medya hesabına girin ve birkaç gün takip edin. Emin olun ki o kişi hakkında çok fazla bilgi sahibi olacaksınız. Üstelik çok fazla çaba sarf etmenize de gerek yok. Çünkü kişiler kendilerini zaten sosyal medya hesaplarından anlatıyorlar.

sosyal medya bağımlılığı

4. Kişiler ile birbirinizi kıyaslamak

Hemen hemen herkes bunu yapıyordur. Kişilerin bindikleri arabalara bakarak neden kendilerinde de böyle bir araba olmadığını sorgularlar. Birilerini tatilde yat ile gezerken gördüklerinde ise yine sorgulamaya başlarlar.

Bu durumun kişilerin kendilerini mutsuz etme çabasıdır. Kendinizi diğer insanlarla kıyaslayarak kendinizi mutsuz edebilirsiniz.

Unutmayın ki, lüks arabada poz veren herkes lüks arabaya binmiyor. Ya da yat turu yapıyormuş gibi poz veren herkes yat sahibi olmuyor. Genelde sosyal medya üzerinden herkes kendisini zengin ve elitmiş gibi göstermeye çalışır.

sosyal medya bağımlılığı

5. Telefondan uzak duramamak

Telefonunuzu şarja bıraktığınız da şarjın %100 olmasını bekleyemeden telefonu elinize alıyor musunuz? Ya da akşam yatağa girer girmez telefonu bir kenara atmak yerine elinize alıp tüm sosyal medya hesaplarınızı son kez kontrol ediyor musunuz?

Eğer bu soruların cevabı evet ise siz de sosyal medya bağımlısını olmuşsunuz demektir. Aslında bu tedavisi olmayan bir hastalık değil. Sosyal medyadan uzak durarak gerçek dünyada yer edinmek istiyorsanız Sosyal Medya Detoksu adlı makalemi okuyabilirsiniz.