Kitaplığa Dönüşen Tabut

12.06.2020 / Genel / Kültür / Sanat

Çok eskilerde, ölenler değerli şeyleriyle gömülürdü ve ahir dünyada onlarla olduğuna inanılırdı. Bugün ise ritüel tamamen değişmiş durumda.

Kitaplığa Dönüşen Tabut

Kralların öte tarafta namı yürümeye devam etsin diye hazineleri, cariyeleri ve atları ile gömülmesinden, ölenin ardından her şeyin paylaşıldığı mirasa ve oradan da her şeyin miras olamayacağı düşüncesiyle sevenlerine bırakılan hatıralara kadar uzanan bir süreçte, tasarımcı William Warren dâhiyane bir fikirle ortaya çıktı.

william warren shelves of life, kitaplığa dönüşen tabut

Birçok kültürün cenaze işlemlerinde yer alan sade tabuttan, ölen kişinin ardından “Yaşam Rafları” oluşturan Warren, böylece sevdiklerimizin ardından geride bıraktıkları aksesuar, tablo, çiçek ve kitap gibi eşyalarını hayatımıza daima yansıtabileceği bir kitaplık üretti.

Bu tasarımla, mobilyaların fizikselliğinin ötesine geçerek ev eşyalarımızla olan duygusal bağlantılarımız gün yüzüne çıkarılmış oldu. Kederle mezara götürdüğünüz bir tabutun, sadece birkaç ayda sevgiyle yeniden düzenlenen bir mobilya haline gelmesini sağlamayı amaçlayan sanatçı, “anlam taşıyan” nesneleri sevdiğini ifade ediyor.

Edinburgh'daki yeni çocuk hastanesi için de tüm mobilyaların tasarımı üstlenen William Warren aynı zamanda şunları söylüyor:

Mobilyalar insanların bir parçası haline gelmeli. Çocuk hastanesinde oluşturmak istediğim his ve anlam da bu. Hasta çocukların duygusal ihtiyaçlarını karşılayarak, tasarımları kozmetik stilden veya duygusuzluktan uzaklaştırmak.

william warren shelves of life design

william warren shelves of life design