Kolik Bebek

6.04.2019 / Sağlık

Sebebi henüz çözülememiş olan ya da bazen birden fazla sebebi olan ağlamalar kolik bebek ve anne arasına adeta duvarlar örer.

Kolik Bebek

Kolik bebek faciası yaşayan anneler gözümde artık daha kıymetli. Anneliğin ilk günlerinde, lohusalığın hengâmesinde bebeğinizin size böyle zor bir sınav verdirmesi bütün sinir sisteminizi altüst etmiş olabilir. Çok iyi anlıyorum.

Sebebi henüz çözülememiş ya da birden fazla sebebi olan ağlamalar kolik bebek ve anne arasına adeta duvarlar örer. Ne siz ona çare olabilirsiniz ne de o sizde dinginleşir. Öyle bir kısır döngüye girmiştir ki ağlamalar, anne olarak bizim de oturup ağlayasımız gelir bazen.

oturup ağlayasımız gelir

Yaşamayan anneler bu duygunun ne demek olduğunu bilemez sadece akıl verirler. Her duyduğu tavsiyede derman arayan kolik bebek annesi için günler geçmek bilmez. Geceleri sabahı beklerken sabahlar da pek iç açıcı geçmez.

Bu durumun tam da ortasındayken duyduğum her tavsiyeyi denedim durdum. Ayaklarının altına adaçayı yağı (acı elma yağı) sürmek, her altını değiştirdiğimde karnına bez ısıtıp sarmak, rezene çayını tek başına deneyip çare olmayınca kimyon tohumu çayı ile birleştirerek içmek ve hatta bebeğe de çay kaşığının ucuyla içirmek dâhil hepsini yaptım. İnternette her gördüğüm gaz masajını denedim, bol bol spor yaptırdım. Ayrıca internette kolik bebekler için bir sürü sesler var. Bunları da mutlaka deneyin bebeğinizi rahatlatacaktır.

ayağa gaz masajı

Bu çözümleri denemeden duramıyor insan ama aslında bence bu süreç tamamen bebeğin dünyaya uyum sağlamasıyla alakalı ve her çocuğa göre zamanı değişiyor. Hal böyle olunca ne yaparsanız yapın bebek ne zaman uyum sürecini atlatırsa o zaman geçiyor bu kriz geçirircesine ağlamalar.

Ne kadar zor olduğunun farkındayım ama gerçekten yapabileceğimiz tek şey bebeğimize sarılıp onu teskin etmek ve sakin kalmak. Bunu başardığınızda süreyi kısaltmış olursunuz.

bebeği teskin etmek