Kreatif Süreçte Ruh Hali Panosu Kullanma

24.06.2019 / Kültür / Sanat / Eğitim

İster sanat ister teknik olsun konuda olsun herhangi bir projeye başlamanın en zor kısımlarından biri nasıl görüneceğine karar vermek.

Kreatif Süreçte Ruh Hali Panosu Kullanma

Vizyonu ne olacak?”, “Nasıl kreatif hale getireceksin?”, “Bu vizyonu başkalarına nasıl ileteceksiniz?” gibi pek çok sorunun cevabını aradığınız zorlu bir süreç. Kendi kendinize çözüme kavuşturmak oldukça zor ve muhtemelen yorgun düşmenize sebep olacak. Ya da fikirlerinizi başkalarıyla paylaşıp akıl alarak düşünce karmaşası içine gireceksiniz.

Hangi durumu tercih ederseniz edin, size yardımcı olabilecek çok basit bir şey var aslında: Ruh Hali Panosu (Mood Board)

moodborad - ruh hali panosu örneği 1

Ruh Hali Panosu Nedir?

Ruh Hali Panosu, bir kompozisyondaki görüntü, metin ve nesne örneklerinden oluşturduğunuz kolajları, çalışmanıza ilham vermesi için bir araya getirdiğiniz tablodur. Analog ya da dijital olarak kullanabileceğiniz bu tabloyla, projenizde kullanacağınız görsel etkileri gözler önüne serebilir ve vizyonunuzu ortaya çıkarabilirsiniz.

moodborad - ruh hali panosu örneği 2

İlhamınızı kendiniz oluşturun

Zaman en kıymetli olgudur, özellikle de yetiştirilmesi gereken bir dosyanız varsa. O yüzden ilhamın gelmesini bekleyerek zaman kaybetmeyin. Bir ruh hali panosu ile kişisel çabalarınızı gözler önüne serebilir ve kendi ilhamınızı oluşturabilirsiniz.

moodborad - ruh hali panosu örneği 3

Bir ruh hali panosu, kafanızdaki fikirleri ayrıştırmanıza yardımcı olur.

Her gün sayısız imge bombardımanına tutuluyoruz, özellikle de dijital dünyanın hızını yakalamaya çalışırken istemsizce maruz kaldığımız pek çok kampanya sonucunda. Etkiler ve ilhamlar sınır tanımaz. Her ne kadar düzinelerce kreatif tasarımı görmek heyecan verici olsa da, üzerinde çalıştığımız proje için ayıklamaya çalıştığımız birkaç fikir için vereceğimiz kararı zorlaştırabilir.

Fakat ilginizi en çok çeken ve projenize uygun olduğunu düşündüğünüz tasarım öğelerini bir araya getirip nasıl çalıştıklarını görebilirseniz daha sağlıklı kararlar verebilirsiniz. Ruh hali panonuz, fikirler iyice derinleşip içinden çıkılmaz bir hale gelmeden önce en önemli hususları ortaya çıkarmanıza ve sizin için gerekli olmayan detayları ayıklamanıza yardımcı olacaktır.

moodborad - ruh hali panosu örneği 4

Bir müşteriyle veya projedeki ekibin bir parçası olarak çalışıyorsanız, ruh hali panosu etrafınızdakilerin ne düşündüğünü görmenize yardımcı olur.

İletişim, başarılı bir projenin anahtarıdır. Bir ruh hali panosu, insanların görsel olarak ne bekleyebileceklerini ve bir projeyle elde etmeye çalıştığınız şeyin özünü anlamalarına yardımcı olacak bir cihazdır. Diyalog satırlarını açarak, vizyonunuzun başkalarının düşünceleri ile uyuşup uyuşmadığını görebilirsiniz.

moodborad - ruh hali panosu örneği 5

Her şeyin ötesinde, ruh hali panonuz, yoğun iş temposunda sizi keyiflendirecek yegane araç olacaktır.

Bazen bazı görseller oldukça ilginizi çeker ve sizi kısa bir serüvene çıkartır. Üzerine düşündüğünüz hayaller ya da size hatırlattığı bir anı sebebiyle duygusal olarak etkiler ve bazı zamanlar bu size ilham kaynağı olur. Hatta bazen görseller içinde gezinirken, ihtiyaç duymadığınız bir anda bile bu etkiyi yaşayabilirsiniz. İşte bu heyecan verici deneyim ve olasılık ruh hali panonuzu bir angarya olmaktan çıkaracak ve eğlenceli ve eğitici bir araç olarak görmenize sebep olacaktır.

Fakat her şeye rağmen panonuzu oluştururken eğlenmiyorsanız, nedenini sorgulamanızda fayda var. Belki de bu, seçtiğiniz projenin yönünü yeniden gözden geçirmeniz gerektiği anlamına geliyordur.

moodborad - ruh hali panosu örneği 6

Sektörel bazda mood board olarak bilinen ruh hali panosunu bir de Koton Senior Designer Seren Gözüpek’ten dinlemek istersiniz diye şuraya da videosunu iliştiriyorum: